9. dubna 2018 12:16

Mobilní telefon slaví 45! Podívejte se, jak vypadal ten úplně první

První mobil jste rozhodně jen tak nestrčili do kapsy. A do nabíječky putoval daleko častěji než dnešní smartphony.

Minulý týden oslavil mobilní telefon své 45. narozeniny. Úplně prvním mobilním telefonem byl model Motorola DynaTAC 8300 a představen byl 3. dubna 1973. Šlo o skutečně přelomovou událost. Britský televizní pořad The Gadget Show ho vyhlásil za největší vynález všech dob.

Až do roku 1973 šlo na cestách volat jenom z auta. Takové telefony však byly ohromně drahé a náročné na odběr energie. Existovaly také prototypy s baterií, kterou jste si nosili v kufru nebo v batohu, z kterého vedl drát ke sluchátku. To vše změnila právě Motorola DynaTAC – název DynaTAC byl zkratkou Dynamic Adaptive Total Area Coverage (Dynamické adaptivní kompletní pokrytí).

Tvůrcem mobilní revoluce byl inženýr Martin Cooper: "Když jsem držel v rukách první prototyp, přišlo mi, že se dívám do budoucnosti," řekl. Telefon novinářům předvedl tak, že vyrazil do ulic Manhattanu a zavolal svému největšímu byznysovému rivalovi Joelovi Engelovi z AT&T. "Joe, volám ti z mobilního telefonu, skutečného kapesního přenosného telefonu!" Na konci drátu slyšel jen údivné a zároveň poražené povzdechnutí.

A jaký vlastně první mobil byl? Na výšku měl 33 centimetrů a vážil skoro kilo – přesně 800 gramů. Volat jste z něho mohli maximálně 30 minut a do jeho paměti se vešlo jen 30 kontaktů. Měl však malý LED displej, kde jste mohli vidět vytočené číslo. SMSky a další vychytávky samozřejmě neuměl, ty přišly až mnohem později s nástupem digitální sítě GMS.

Do komerčního prodeje se DynaTAC dostal až v roce 1984 za astronomickou částku – v přepočtu na dnešní kurz vyšel na zhruba 200 tisíc Kč. Mobil byl zkrátka do konce osmdesátých let symbolem úspěchu. A DynaTAC se v různých obměnách prodával až do roku 1994, kdy už však vládla například Nokia 1011, daleko menší a modernější GSM telefon.

Jaký je nejstarší mobil, který jste kdy drželi v ruce?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný