17. února 2016 15:10

Máte bezkontaktní platební kartu? Pak se modlete, abyste nenarazili na tyhle koumáky!

Umějí sosat ve vaší peněžence, aniž by ji otevřeli...

Pokrok nezastavíš. Proto dneska skoro všichni platíme bezkontaktními kartami. Je to rychlé a pohodlné; navíc když platíte do 500 Kč, ani nemusíte otvírat peněženku. Stačí přiblížit kartu k terminálu, který po vás obvykle ani nechce PIN. Raz, dva... hotovo!

A teď si představte, že se k vám v městské hromadné dopravě přitočí týpek, který schovává v ruce platební terminál, natlačí se na kapsu, v které máte peněženku... a vy jste ve vteřině o pětistovku lehčí, aniž byste o tom věděli. Jasně, nezkrachujete, ale příjemné to rozhodně není a hrozí, že pokud si pozorně nekontrolujete výdaje, ani na to nepřijdete. A může se vám to stát opakovaně.... Navíc něco podobného se dá dělat s mobilními telefony vybavenými NFC a nastavenými na mobilní platby.

Na sociálních sítích jsou čas od času k vidění fotky jedinců, kteří takhle řádí v MHD. Jsou sice ze zahraničí, ale pokud něco takového frčí jinde, můžete se vsadit, že Česko už je v podobných praktikách na špičce. Nejedná se o úplně jednoduchou záležitost - zloděj potřebuje terminál (ideálně nezaregistrovaný), wifi síť respektive alespoň mobilní signál a taky rychlé a diskrétní rozhodování, protože bezkontaktní karta funguje jen ve vzdálenosti několika centimetrů. A koumák musí spoléhat, že si ho okradený nevšimne, protože pak může transakci stornovat tak, že banka přebere odpovědnost za zneužití karty a začne postupovat proti zneuživateli.

Přesto se jedná o riziko, o kterém se mluví v daleko šiřších souvislostech, například o získávání osobních údajů z platebních karet na ulici. Základní ochrana je jednoduchá - nákup peneženky s RFID stíněním.

Co si o podobných fotkách myslíte? Jedná se o přehnaný hoax strašící lidi, nebo jde o reálné riziko?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný