6. dubna 2021 13:35

Americká vláda nabízí za vynález méně otravných respirátorů astronomickou částku

Cílem je taková ochranná maska, o které ani nebudeme vědět, že ji máme nasazenou.

Americká vláda prostřednictvím svého úřadu Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA) vyhlásila veřejnou soutěž o výrobu ochranné masky nové generace. Vítězná řešení ocení částkou půl milionu dolarů. Cílem je zbavit se pokud možno všech neduhů, které znepříjemňují jejich nošení.

Mezi obvyklé problémy patří nepohodlnost nošení, zamlžování brýlí, podráždění pokožky nebo problémy s komunikací. Samostatnou kapitolou je pak skutečnost, že ačkoli samotný materiál masek nebezpečné částice nepropustí, některé proniknou po stranách, protože masky špatně doléhají na obličej.

První fáze soutěže se bude soustředit na design masek, druhá na použité technologie a materiály. K zařazení do soutěže musí účastníci dodat potřebná schémata a technickou dokumentaci, která umožní výrobu prototypů a jejich testování.

Soutěž počítá s tím, že masky a respirátory nezmizí z veřejného života ani poté, co bude většina populace naočkovaná proti nemoci COVID–19. Nejde totiž jen o ochranu proti novému koronaviru, ale taky kvůli hrozbám dalších podobných epidemií, které mohou nastat.

Americké i evropské úřady navíc řeší problém s dostupností a kvalitou masek. Nedávná studie ukázala, že kolem 60 procent ochranných masek třídy KN95 prodávaných v USA není tak účinných, jak slibuje jejich štítek. Fakticky se tedy jedná o padělky.

Mohou vzniknout ochranné masky, které budou pohodlné a účinné zároveň?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný