16. srpna 2018 14:16

Budoucnost dopravy? Tahle malá helikoptéra se ovládá stejně jednoduše jako dron

Prostě tam doletíte.

Takhle vypadá budoucnost osobní dopravy s americkou značkou SureFly. Tak se oficiálně jmenuje nová oktoptéra pro dvě osoby. Jak už je z charakteristiky patrné, má osm skládacích elektricky poháněných rotorů, kterým dodává šťávu benzínový generátor. Na plnou nádrž vydrží letět zhruba hodinu při maximální rychlosti asi 150 km/h.

Výrobce se chlubí taky maximální bezpečností. V případě selhání generátoru je stroj vybaven ještě náhradní baterií, která dodá energii na pětiminutový manévr nouzového přistání. Pro všechny příležitosti je připraven ještě vystřelovací balistický padák. Maximální váha nákladu je 220 kg, s kterým oktoptéra může vystoupat až do výšky 1,2 kilometru.

Stroj je připraven pro běžnou příměstkou dopravu, ale taky pro použití v armádě, záchranném systému nebo v zemědělství. SureFly vyrábí společnost Workhorse, která se jinak specializuje na elektrické dodávky a pickupy.

Oktoptéra už má za sebou úspěšné zkušební lety a bude se dodávat ve verzi pro jednu, dvě a čtyři osoby. Atraktivní má být maximálně jednoduchým ovládáním jen s pomocí jednoduchého joystiku a obrazovky, svou cenovkou v přepočtu zhruba 4,5 milionu Kč (méně než i ty nejlevnější helikoptéry) a taky svou praktičností – po automatickém složení se totiž vejde do běžné garáže.

Koupili byste si radši takovou oktoptéru, nebo nové Porsche?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný