6. dubna 2020 10:59

Lidé zapalují vysílače mobilních sítí. Šíří podle nich koronavirus

Mobilní signál 5G prý způsobuje současnou pandemii.

Mnoho britských měst aktuálně čelí útokům na vysílače mobilního signálu, kvůli nimž hrozí výpadky datových i telefonních služeb. Za vším stojí konspirační teorie, podle níž může za šíření koronaviru mobilní signál 5G, který se šíří pomocí tzv. milimetrových vln.

Britský Vodafone médiím potvrdil, že se čtyři jeho vysílače staly během jediného dne terčem žhářského útoku. Jedna z nich v Birminghamu přitom ani neslouží k šíření 5G signálu.

Konspirační teorie se virálně šíří zejména po sociálních sítích z mnoha různých zdrojů či soukromých skupin. Ačkoli ji už několikrát popřela nezisková vědecká organizace ICNIRP nebo další vědci, někteří lidé jí vytrvale věří.

Teorie spojuje začátek šíření nového koronaviru ve Wu-chanu s tím, že se tam aktuálně spouští 5G signál. Různé fámy navíc tvrdí, že milimetrové vlny z 5G vysílačů vysávají z lidských plic kyslík (viz video níže). Bývalý britský ministr životního prostředí Michael Gove už stihl takové teorie označit za nebezpečné nesmysly.

Konspirační teorie šikovně pomíjí fakt, že v mnoha zemích a oblastech, kde se virus aktuálně šíří, ještě vůbec nebyly 5G sítě zavedeny – například Írán či Japonsko, ale minimální je 5G pokrytí třeba také v Česku. Z žádných statistik ani nelze vyčíst, že míra šíření viru nějak souvisí s pokrytím tímto signálem.

Britské ministerstvo DCMS, které ma na starost digitalizaci, kulturu, média a sport, aktuálně vyvíjí tlak na Facebook a další sociální platformy, aby zamezily šíření těchto konspirací, protože ve svém důsledku ohrožují základní infrastrukturu a státní bezpečnost.

Jakých koronavirových konspirací se ještě dočkáme?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný