4. března 2020 12:12

Koronavirus je cenzurován v soukromých konverzacích na čínské sociální síti

Populární online kecátko nemá rádo koronavirus.

Populární aplikace WeChat, kterou provozuje čínský technologický gigant Tencent, cenzuruje soukromé zprávy týkající koronaviru – a to už déle než dva měsíce. Ukázala to odborná analýza kanadské skupiny Citizen Lab při University of Toronto.

Jedná se o celkem nových 384 klíčových slov, která souvisejí s koronavirem. Zjistil to pokus, při kterém se pracovalo s třemi účty na WeChatu – dva byly kanadské, třetí čínský. Mezi nimi posílali výzkumníci různé předem připravené druhy zpráv a linků na články pojednávající o nákaze nebo opatřeních v Číně i ostatních zemích. Většina zpráv nikdy nedorazila k adresátovi, protože neprošla automatickým cenzurním systémem.

Zprávy obsahovaly například praktické rady pro boj s koronavirem, ale třeba i jméno doktora Li Wen-lianga. Šlo o jednoho z prvních lékařů, kteří varovali před novým typem viru, ale dlouho byl čínskými úřady ignorován. Později zemřel na následky koronaviru, který chytil během výkonu služby. Jeho příběh vyvolal značný ohlas veřejnosti, proto se stal brzy cílem cenzury.

WeChat je používán celosvětově jako obdoba aplikací WhatsApp nebo Facebook Messenger. Zejména v Číně je však zásadní platformou pro život lidí, konzumují skrze něj zprávy, komunikují se světem, ale třeba taky platí účty i útratu v obchodech.

Není novinkou, že Tencent je pevně srostlý s čínskou vládou, její cenzurou i tajnými službami. Na rozdíl třeba od YY, čínské obdoby streamovací služby Twitch, však WeChat nepoužívá vlastní blacklist cenzurovaných výrazů, ale složitější a méně transparentní systém cenzury skrze vzdálené servery.

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky sociální síť cenzura Tencent Čína koronavirus COVID-19 WeChat chat vláda Čínské lidové republiky University of Toronto WeChat Tencent Citizen Lab Li Wen-liang

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný