1. prosince 2017 11:20

Ještě vám nebylo 16 let? Mnoho z vás se už brzy nedostane na Facebook. Tady je důvod!

Stát se rozhodl chránit mládež před nebezpečím sociálních sítí.

Mnoho našich diváků i čtenářů je ze Slovenska. A právě tam už brzy vstoupí v platnost zákon, který omezí volné používání sociálních sítí lidem mladším 16 let. Pokud budou chtít mladší uživatelé třeba na Facebook nebo Instagram, budou potřebovat souhlas rodičů.

Zákon schválil slovenský parlament a čeká už jen na podpis prezidenta. Platit začne od května 2018. Jeho znění vychází z nového pravidla EU pro ochranu osobních dat na internetu. To sice nenařizuje, jak přísně se má k ochraně osobních dat mladistvých přistoupit, ale dává doporučení, že by se mělo týkat lidí ve věkovém rozmezí 13 až 16 let. Slovensko tak zvolilo tu nejmírnější variantu.

Zákon vychází z předpokladu, že mladiství nedokážou dostatečně vyhodnotit rizika související s předáváním osobních údajů na internetu. Část zodpovědnosti tak přeberou rodiče případně provozovatelé služeb.

V praxi to bude znamenat, že Facebook od května zřejmě zakáže na Slovensku mladším 16 let registraci. Dosud byla hranice pro vstup na Facebook 13 let - ta se posune. Otázkou zůstává, jak se sociální sítě zachovají k uživatelům, kteří už je využívají a zároveň jim ještě není 16 let. Zákon se netýká pouze nejznámějších sociálních sítí, ale všech služeb s registrací, které žádají osobní údaje – to by znamenalo třeba i emailových služeb.

Evropské nařízení pod zkratkou GDPR začne platit v celé EU od 25. května 2018, takže se bude týkat i Česka, které však zatím konkrétní zákon na zpřísnění přístupu mladistvých k webovým službám nechystá. Mnoho společností však může své podmínky upravit jednotně v rámci celé EU. Jak se změní podmínky v Česku, tak teprve poznáme.

Co říkáte na nový slovenský zákon?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný