31. července 2019 16:19

Japonsko potvrdilo, že jeho vědci plánují vypěstovat křížence zvířat a lidí

Kdo bude na řadě jako první? Vlkodlaci?

Dosud všechny vlády dávaly ruce pryč od plánu genetického křížení lidí a zvířat. Řeč je konkrétně o vkládání lidských kmenových buněk do zvířecích embryí. Časopis Nature však uvedl informaci, že japonské ministerstvo vědy schválilo požadavek tamních výzkumníků, aby mohli pěstovat lidskou slinivku bříšní v krysách či myších.

Už v minulosti se sice pár podobných experimentů uskutečnilo, šlo třeba o embrya prasat či ovcí s lidskými buňkami, ale březost zvířat byla vždy předčasně přerušena.

Nejde však o způsob, jak se přiblížit například vzniku kočičích nebo psích lidí, což je geneticky úplně jiný oříšek. Jde o cestu k vypěstování různých lidských tkání, které by se pak mohly transplantovat lidem s různými nemocemi nebo těžkými úrazy.

Ve schváleném projektu bude tým pod vedením profesora Hitomitsu Nakaučiho pěstovat embrya hlodavců, kterým se nevyvíjí vlastní slinivka břišní. Na "volné místo" vloží buňky slinivky lidské, aby mohla růst. Embryo pak nasadí do dospělých krys či myší, aby dorostlo až k narození a později posloužilo coby dárce lidské slinivky.

Experiment má složitou etickou rovinu, která souvisí s tím, že se lidské buňky dostanou do zvířecího mozku. Japonští vědci souhlasili s tím, že pokud by se to dělo ve větší míře, zastaví experiment a nedovolí, aby se embrya narodila.

Existují taky otázky, zda je morální pěstovat například prasata pouze coby zdroj lidských orgánů. Jenže ty jsou dost potlačené v civilizaci, která třeba zrovna prasata masově pěstuje a zabíjí pro potravu, obzvlášť pak v situaci, kdy jiní lidé potřebují daný orgán či tkáň pro své přežití.

Co říkáte na prolomení jedné pomyslné hranice mezi lidmy a zvířaty?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný