25. listopadu 2021 19:35

Jak být při práci z domova efektivnější

Tady je několik tipů, jak si zařídit domácí kancelář, vytvořit potřebný komfort a zůstat co možná nejproduktivnější.

Mnozí z nás byli nuceni zvyknout si na radikálně nový způsob práce z domova. Je důležité přizpůsobit se a zajistit si doma co nejlepší podmínky a vybavení pro podporu pracovních aktivit, aby nedošlo k poklesu vašeho výkonu.

Domácí pracovní koutek

I když se umístění vaší domácí kanceláře bude muset přizpůsobit fyzické dispozici domu nebo bytu, ve kterém žijete, existuje několik důležitých pravidel, která byste měli dodržovat, abyste si zajistili vhodné pracovní prostředí.

  • Připojení je klíčové – zdá se to být samozřejmé, ale ujistěte se, že máte dobrý Wi-Fi signál. Nic není tak frustrující, jako vést videohovor, který neustále vypadává kvůli špatnému spojení. Aplikace pro videokonference se sice dokážou přizpůsobit stavu připojení, ale dělají to na úkor kvality obrazu. Minimální požadované rychlosti pro uspokojivé videohovory jsou 8 Mb/s pro download a 2 Mb/s pro upload. Pokud během práce z domova dojde k dočasným problémům s internetovým připojením, můžete jako záložní Wi-Fi hotspot používat také svůj smartphone.
  • Jděte za sluncem – pokud je to možné, zkuste si vytvořit pracoviště na nějakém místě v domě, kde je dostatek přirozeného světla. Takové světlo má příznivý vliv na vaši náladu a vitalitu a pomůže vám zůstat po celý den produktivní. Pokud vhodné místo nenajdete, možná by stálo za to pořídit si lampu, které vydává světlo s přirozeným slunečním spektrem.
  • Dbejte na správné držení těla – ujistěte se, že máte stůl i židli ve správné výšce a že židle podporuje dobré držení těla. Záda by měla být rovná a nohy pevně na podlaze, takže žádné pohovky ani nízké stoličky. Polohu těla lze také snadno zlepšit umístěním obrazovky ve správné výšce a vzdálenosti. Horní část obrazovky by měla být 10 stupňů pod linií očí a vzdálená na délku paže. Pro notebook lze použít vhodný podstavec, který můžete v nouzi nahradit i stohem knih.

Investice do technologií se vyplatí

Výše uvedené tipy a triky by měly stačit k tomu, aby vás v krátkodobém či střednědobém horizontu udržovaly v pohodlí a pracovní kondici. Stojí však za to zvážit i několik dalších kroků, pokud chcete mít ve vaší domácí kanceláři ideální podmínky.

  • Pořiďte si webovou kameru, abyste vypadali co nejlépe... – při setkání s novým klientem byste se měli snažit vypadat co nejlépe, a nemělo by tomu být jinak ani když jde o schůzku na dálku. Integrovaná kamera notebooku obvykle není příliš vhodná, protože vás zabírá z nelichotivého úhlu, obraz bývá zrnitý a obličej má nepřirozenou barvu. Vyplatí se zvážit investici do dobré samostatné webové kamery, která zajistí takový obraz, abyste na svůj protějšek udělali co nejlepší dojem.
  • … a nastavte ji tak, abyste dosáhli požadovaných výsledků – až si pořídíte kameru, budete ji muset správně umístit. Dejte ji do výšky očí, abyste byli vidět z přirozeného úhlu, a pokud sedíte v tmavší místnosti, zkuste dát za obrazovku stolní lampu, abyste odstranili případné problémy s jasem a kontrastem.
  • Sluchátka vám pomůžou lépe slyšet – pokud při práci trávíte hodně času u hovorů, vyplatí se nákup sluchátek s mikrofonem. Náhlavní souprava vám umožní mít volné ruce a být mistrem produktivity. Ideální jsou bezdrátová sluchátka, která vám dají trochu svobody. Pokud si navíc vyberete sluchátka s funkcí potlačení okolního hluku, nebudete se muset bát, že vás při konferenčních hovorech bude něco rušit.
  • Nenechte se rozptylovat – mnozí z nás musí sdílet prostor v bytě s ostatními členy rodiny, zejména s dětmi, které mají domácí výuku. Je-li to možné, zkuste si najít pracovní koutek někde, kde je ticho a kde vás nebude nic rušit.
  • Více obrazovek, větší produktivita – stojí za to popřemýšlet o investici do druhé obrazovky, protože to zmírní námahu vašich očí a zároveň rozšíří pracovní plochu. Máte už kromě notebooku také PC nebo tablet? V takovém případě si můžete místo dalšího monitoru pořídit sdílenou klávesnici a myš, se kterými dokážete ovládat několik zařízení najednou a pracovat na několika úkolech současně jako opravdový profesionál.
  • Vyberte si vhodné počítačové periferie – při práci se neobejdete bez kvalitní myši a klávesnice, které přinášejí výrazné zvýšení produktivity oproti standardnímu touchpadu a klávesnici notebooku. Existuje mnoho produktů s různými vlastnostmi a funkcemi podle vašich potřeb. Trávíte spoustu času listováním tabulkami v Excelu? Vyberte si myš s přídavným rolovacím kolečkem a programovatelnými tlačítky, která vám pomůže rychleji zpracovávat stránky zaplněné spoustou dat. Zvažte také myši a klávesnice s ergonomickým designem, nebo tichou myš a klávesnici, které neklikají (hlučnost je snížena o 90 % proti tradičním) a přitom mají stejnou hmatovou odezvu.

I když současná situace nebude trvat věčně, bude mít pravděpodobně trvalý dopad na budoucí způsoby vykonávání práce. Práce na dálku bude zřejmě mnohem obvyklejší než doposud. S ohledem na tuto skutečnost je téměř jisté, že jakékoli investice do vašeho domácího pracoviště se vám v budoucnu rozhodně vyplatí.

Navštivte stránku logitech.com, kde se dozvíte více o tom, jak mohou naše produkty vylepšit vaši domácí kancelář.

Web kamera C920

Komunikujte se svými blízkými nebo kolegyněmi z práce v maximální kvalitě. Logitech Pro Stream Webcam C920 umožňuje nahrávání videí a streamování ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. Kamera neustále optimalizuje výstup tak, aby měl vždy ideální parametry, takže je zajištěn ostrý obraz po celou dobu.

Logitech MX Master 3

Logitech MX Master 3 je naprosto geniálně navržená, ergonomicky tvarovaná myš, která zajistí, že vaše zápěstí bude v naprosté pohodě i po dlouhém pracovním dni. MX Master 3 je optimalizována jak pro Windows, tak pro MAC a je doplněna pokročilými funkcemi s přesným, jednoduchým ovládáním, včetně vlastního přizpůsobení.

MX Keys Mini

Bezdrátové klávesnice a MX Keys Mini for Mac jsou určeny především pro tvůrce obsahu. MX Keys Mini nabízí to nejlepší z dobře známých, standardně velkých klávesnic MX Keys v minimalistickém bezdrátovém provedení. Můžete je používat v libovolném prostředí – na velkém designérském stole ve studiu i v domácím pracovním koutku. Na klávesnici, která byla vytvořena s ohledem na efektivitu, stabilitu a přesnost, budete psát s jistotou, pohodlně a stylově. Budete se tak moci plně soustředit na práci a využívat na maximum svůj tvůrčí potenciál.

Logitech Wireless Headset H800

Bezdrátová sluchátka Logitech H800 s nastavitelným mikrofonem je nepostradatelným doplňkem pro uživatele mobilních zařízení a počítačů. Součástí je USB nanopřijímač pro počítač, a k mobilním zařízením připojíte headset bezdrátově pomocí Bluetooth. U sluchátek oceníte velmi snadné připojení a možnost přepínání mezi zařízeními. Vydrží až 6 hodin bez nabíjení a mají dosah až 12 metrů.

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný