5. června 2019 14:44

Apple po 18 letech pohřbil iTunes. Co dostaneme jako náhradu?

Apple s koncem iTunes uzavírá jednu hodně úspěšnou éru.

Legendární iTunes končí. Apple představil na prezentaci WWDC novou verzi macOS s podtitulem Catalina, která už je nebude podporovat. Nahradí je hned trojice specializovaných aplikací – Apple Music, Apple Podcasts a Apple TV.

Program iTunes vznikl v roce 2001 a sloužil k nahrávání, třídění a hlavně nakupování hudby do tehdy nového kapesního přehrávače iPod. Bez něho nebylo možné do přehrávače hudbu importovat a pro jeho neohrabanost, nepřehlednost a pomalost nepatřil mezi uživateli zrovna k nejoblíbenějším. V roce 2005 přidaly iTunes podporu videí či podcastů a staly se dominantním způsobem online nákupu médií.

Jenže iTunes začaly ztrácet na síle s nástupem streamovaného obsahu a služeb jako Spotify, Netflix, Amazon Prime a dalších. V roce 2015 představil Apple svou vlastní formu streamované hudební služby Apple Music a k Apple TV přidá letos na podzim vlastní video předplatné Apple TV+.

Tradiční iTunes už tak ztratily význam a Apple jejich funkci převede do zmíněných třech aplikací. Uživatelé s Windows však budou muset iTunes používat nadále, tam totiž nové služby Applu nedorazí, slíbil však podporu a základní aktualizaci programu.

Jste rádi, že iTunes odzvonilo?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný