21. května 2020 15:51

iPhony kvůli pandemii dostaly speciální nové funkce

Lepší odemykání i speciální upozornění na možnou nákazu.

Apple uvolnil aktualizaci systému iOS 13.5, která je reakcí na celosvětovou pandemii COVID-19. Obsahuje zrychlené odemykání telefonu při nošení roušky a taky je nově připraven na varovná hlášení v rámci chytré karantény.

Systém Face ID nově rozezná tvář v roušce a už se nebude pokoušet ji opakovaně přečíst a rovnou nabídne zadání číselného hesla. Odpadne tak otravná několikavteřinová prodleva, na kterou si mnoho uživatelů stěžovalo. Při swajpnutí ihned naskočí možnost odemykací klávesnice.

Zajímavější novinkou je otevření prostředí telefonu pro aplikace tzv. chytré karantény. iPhone umožní aplikacím vyvinutým na základě požadavků státních institucí – u nás například eRouška –, aby využívaly všech svých možností a aby uživatelé dostali speciální výstražnou notifikaci, pokud byli v bližším kontaktu s někým testovaným pozitivně na COVID-19.

Nejde však ještě o varovný systém, který vyvíjí Apple ve spolupráci s Googlem a který bude přímo zabudovaný v prostředí telefonu. Právě ten má přitom největší potenciál, protože díky své integraci ve všech iPhonech i telefonech s Androidem bude mít zdaleka největší pokrytí v populaci, a tedy i účinnost.

Podle dosavadních informací by sice měl jít v nastavení telefonů vypnout, ale přesto jeho vývoj přináší mnoho otázek, nejen co se týče ochrany soukromí. Je totiž třeba vyladit jeho citlivost. Jak se zdá, povede se to zřejmě až v době, kdy už bude mít většina planety prvotní nástup koronaviru za sebou.

Jak vnímáte úlohu chytrých telefonů v době pandemie?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný