17. října 2019 14:37

iPhony posílají osobní data uživatelů do Číny! Apple tvrdí, že je to bezpečnostní funkce

Nedobrá vizitka pro Apple a jeho image firmy, které záleží na soukromí a bezpečnosti svých uživatelů.

Uživatelé iPhonů zjistili, že jejich telefony po aktualizaci na nový operační systém iOS 13 posílají data do Číny, konkrétně na servery čínské společnosti Tencent. Apple dokonce přidal zmínku o společnosti do svého licenčního ujednání. Není přitom známo, jak Tencent s daty nakládá – každopádně jako každá čínská firma má zákonnou povinnost plně spolupracovat s tamní vládou.

Data posílá výchozí iOS prohlížeč Safari v rámci své ochrany před podvodnými stránkami. Informace o každé navštívené adrese dává na analýzu službě Google Safe Browsing a nově taky Tencentu. Funkce je standardně zapnutá, ale lze ji v Nastavení pod položkou Upozornit na phishing deaktivovat. Tím však přijdete o jeden z prvků bezpečnosti na webu.

Apple čelí v posledních dnech velké vlně kritiky za ustupování čínskému režimu. Na jeho žádost stáhl z AppStore několik aplikací, které využívali protestující v Hongkongu, a to včetně těch, co poskytují nezávislé zpravodajství. Zablokoval také některé emoji, které čínští cenzoři označili za závadné.

Co říkáte na čínskou stopu firmy Apple?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný