19. října 2018 10:38

Nejlevnější nový iPhone XR jde do prodeje! Tyhle 3 věci byste o něm určitě měli vědět

Nový iPhone za přijatelnou cenu se samozřejmě neobešel bez kompromisů. Shrnuli jsme jeho nejslabší i nejsilnější stránky.

Právě začínají předprodeje dlouho očekávaného iPhonu XR, což bude nejdostupnější varianta nového iPhonu, která v mnohém připomíná své dražší bratříčky iPhone XS a XS Max. Vypíchli jsme hlavní věci, které byste o něm měli vědět.

1) Displej – moderní tvar, pravěké rozlišení

Největším kompromisem modelu XR je displej. Jeho LCD IPS technologie prostě přes všechna kouzla nenabídne kontrast, barvy a hlavně perfektní černou jako displeje OLED a (S)AMOLED. Navíc si bere více energie, protože je při zapnutí vždy celý podsvícený.

A pak je tady rozlišení 1792 x 828 pixelů, což při úhlopříčce 6,1 palců dělá jemnost 326ppi. Stejnou jemnost měl už stařičký iPhone 4, takže pokud už jste si odvykli vídat na displeji pixely a jste rozmlsaní z qHD rozlišení, pak se vrátíte zpátky do minulosti. Nepustíte si ani YouTube video v HD kvalitě.

Naopak se podařilo Applu zbavit displej spodní brady, v čemž má nad konkurencí navrch, ale rámečky XR zůstaly tlustější než u XS a XS Max. Chybí taky podpora citlivosti na sílu doteku 3D Touch, což asi bude trápit málokoho.

2) Jiné tělo s jedním okem

Atraktivní výběr barev, bezdrátové dobíjení a stejné Face ID ve výřezu – to všechno jsou skvělé zprávy. Po stranách sice najdeme "jenom" broušený hliník a ne supeodolný nerez, ale alespoň mohou být bočnice telefonu taky barevné.

Na zádech mrká jedno oko, takže přijdeme o optický zoom, ale jinak má foťák stejné parametry jako řady XS a třeba portrétní pozadí rozostří pomocí softwaru. První testovací snímky ukazují, že rozdíl ani nepoznáte.

Slabší je odolnost vůči prachu a vodě IP67 oproti IP68 u XS. Ale pořád se nemusíte bát, když ho omylem polijete. Měl by vydržet půl hodiny pod vodou v hloubce 1 m.

3) Špičkový výkon

Řada XR má sice 3GB RAM oproti 4G RAM u modelů XS, ale dostane stejně nabušený procesor A12 Bionic vyrobený pokročilou 7nm technologií, který v testech rozmetal veškerou mobilní konkurenci. V kombinaci s nižším rozlišením displeje, a tedy nižšími nároky na jeho vykreslování oproti vlajkovým modelům to znamená, že co se týče plynulosti a výkonu, dostanete naprostou špičku.

Nový iPhone XR už jde předobjednávat za cenu od 22 490 Kč. K dispozici by měl být u většiny autorizovaných prodejců nejpozději 1. listopadu.

Máte na nový iPhone XR zálusk?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný