17. září 2019 14:32

Nový iPhone probouzí v lidech nečekanou fobii. Na co si stěžují?

Problémové místo je na jeho zádech.

Nejvýraznějším prvkem nových iPhonů je nový fotografický modul ne zádech. Vybavenější modely s označením Pro tam mají rovnou trojici čoček ve trojúhelníkovém uspořádaní. A právě ta způsobuje u některých uživatelů problémy s trypofobií. O co vlastně jde?

Tato zvláštní, ale relativně rozšířená fobie, označuje chorobný strach ze shluků malých děr jakéhokoli druhu – můžou být v čemkoli, jakéhokoli druhu, ale úzkost spouští vždy pouze když jsou díry malé, je jich více a jsou blízko sebe.

Twitter začaly zaplavovat stížnosti uživatelů, že právě čočky fotoaparátů u iPhonů 11 Pro jim způsobují úzkosti. Apple si při návrhu designu nového iPhonu tuhle skutečnost nepohlídal, protože čočky fotoaparátu jsou výrazně oddělené od těla a jejich uspořádání je příliš nahuštěné do čtvercového výstupku.

Fobii v obsáhlé studii popsal lékař Geoff Cole z Essex University, a dokonce konstatoval: "Všichni ji máme, jen je otázkou, jaká míra děr nám ji spouští." Snad právě proto se neozývali lidé v souvislosti s jinými telefony, které mají také tři, nebo dokonce čtyři fotoaparáty na zádech.

Jde totiž o jejich konkrtétní podobu. iPhone bohužel přišel s novým a nevyzkoušeným řešením. Někteří lidé mohou v důsledku trypofobie zvracet, jiní jsou dočasně paralyzovaní.

Apple už s designovým problémem moc nezmůže. Jistě ho však potěší, že první recenze iPhonů 11 Pro chválí právě trojitý foťák s možnostmi zoomování i ultra širokoúhlého záběru. Většině uživatelů tak budou dělat spíše radost.

Napadlo by vás, jakou můžou nové iPhony způsobovat fobii?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný