20. října 2020 13:40

Ve Francii zůstanou novým iPhonům 12 v balení i sluchátka. Důvodem je tamní ochrana spotřebitele

Apple musel vyhovět jednomu zvláštnímu francouzskému zákonu.

Apple při představení čtyř nových iPhonů 12 oznámil, že v jejich balení budou poprvé chybět dva základní kusy příslušenství – síťový nabíjecí adaptér a taky drátová sluchátka EarPods s koncovkou Lightning. Důvody mají být ekologické – snaha zmenšit balení i množství odpadu. Podle Applu už zákazníci toto základní vybavení většinou vlastní.

Mnoho lidí však vidí za krokem hlavně snahu, jak snížit náklady a následně zvýšit zisk, když si někteří budou nuceni příslušenství dokupovat samostatně. Nemusí to však řešit ve Francii, kde jim v balení nových iPhonů zůstala alespoň sluchátka; a to z hodně zvláštního důvodu.

Za vším stojí starý zákon, který má chránit děti do 14 let před elektromagnetickým zářením. Ten vyžaduje u všech přístrojů obsahujících rádiové vybavení přibalení „drátové, odolné a spolehlivé sady sluchátek“. Manuál telefonu pak musí vysvětlovat, jak a proč headset využívat.

Přestože žádné měření ani vědecká studie nikdy neprokázala, že by bylo elektromagnetické záření mobilů či samotný mobilní signál nějak škodlivé, francouzský zákon zůstává v platnosti. Není divu, že zrovna Francie je jednou ze zemí, kde je nejvíce protestů proti zavádění 5G mobilních sítí.

Co říkáte na bizarní francouzskou výjimku?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný