17. listopadu 2019 11:17

Instagram už začíná skrývat lajky i v Česku. Koho to nejvíc naštve a koho potěší?

Závisláky na srdíčkách čeká odvykačka.

Co začalo jako test ve vybraných zemích, dostává se už do celého světa včetně Česka. Instagram přestává zobrazovat počet lajků (srdíček) u cizích příspěvků. Chce tím snížit závislost uživatelů na hodnocení ostatních lidí.

Vybraní čeští uživatelé po aktualizaci aplikace už u příspěvků vůbec nevidí lajky. Může je však nadále dávat, jejich přesný počet se však ukáže pouze jeho autorovi, nikoli ostatním. Novinka má podpořit lidi, aby sdíleli, co opravdu považují za zajímavé nebo krásné a nemysleli tolik, kolik jim to může přinést lajků.

Skryté lajky, šťastnější uživatelé

Neustále srovnávání počtu lajků také přináší mnoha uživatelům nepříjemné pocity, jak v minulosti ukázaly mnohé odborné studie. Dle vyjádření Instagramu si uživatelé změnu sktuečně pochvalují, takže ji zřejmě zavede v ostré verzi dříve než se čekalo.

Počet lajků však nadále zůstane důležitým mechanismem rozhodujícím o tom, kolika uživatelům se daný příspěvek zobrazí, nebude už však veřejný.

Problém pro influencery

Změna však dělá vrásky instagramovým celebritám a influencerům, kteří žijí z počtu followerů a hlavně lajků u svých příspěvků. Srovnání totiž ukázala, že v zemích, kde už srdíčka byla skryta, přišli influenceří až o 15 procent lajků. Lidé prostě často lajkují věci, u nichž vidí, že jsou hodně lajkovány.

Firmy, které s influencery spolupracují, taky nebudou moci přímo kontrolovat počet lajků - tedy dosah příspěvků. Jelikož údaje budou neveřejné, budou muset věřit screenshotům přímo z účtu influencera, které se však dají falšovat. Instagram řeší nějaký reportovací systém, který by takové situace ošetřil.

Vítáte zmizení lajků z Instagramu?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný