5. prosince 2018 12:00

Hollywood bojuje s nejhorší funkcí nových televizí. Kazí filmy i vám?

Máte skvělou novou televizi, ale filmy na ní vypadají nějak divně...

Další velké jméno Hollywoodu vyrazilo na tažení proti příšerné funkci nových chytrých televizí, která se obecně nazývá motion smoothing neboli vyhlazování pohybu. Je jím Tom Cruise, který promlouvá k divákům spolu s Christopherem McQuarriem, režisérem posledního dílu akční série Mission: Impossible Fallout, jež právě vychází na Blu-ray. Vysvětlují, proč si jejich film vychutnáte, jen pokud na své televizi funkci vyhlazování vypnete.

Většina filmů i lepších seriálů se natáčí v klasickém formátu 24 snímků za vteřinu – dává jim to filmový vzhled a jistou eleganci v pohybu. Jenže drtivá většina moderních televizí má v základu nastavené umělé dopočítávání snímků, které pohyb vyhlazuje.

Skvěle tak na obrazovce vypadají především rychlé sporty, jenže filmům tenhle filtr dodává tzv. soap opera efekt. Zkrátka vypadají jako lacinné televizní incenace, což ještě zvýrazňují různé vyhlazovače obrazu. Ty film navíc zbavují přirozené zrnitosti a textury.

Mnoho hollywoodských tvůrců už delší čas usiluje, aby výrobci televizí nechávali tyto vyhlazovače v základu vypnuté nebo alespoň usnadnili jejich celkové vypnutí. Třeba oceňovaný režisér Christopher Nolan (Temný rytíř, Interstellar atd) spolu s dalšími tvůrci adresoval otevřený dopis právě výrobcům televizí, jehož poselství zní jednoduše: "Nekažte těmi vylepšováky naše filmy!"

Jak je vypnout ve vaší televizi? Každý výrobce vyhlazování pohybu nazývá jinak – u LG jde o TruMotion, Samsung má MotionPlus, třeba Sony zase MotionFlow. Ideální je takové filtry vypnout úplně, nebo je nechat povolené třeba jen pro sportovní kanály. Většina televizí má ještě další vyhlazovací filtry, které se dají nastavit v krocích, většinou je dobré je alespoň ztlumit.

Pokud ovládáte angličtinu, držte se rady Toma Cruise a prostě si optimální nastavení vygooglete heslem: "Turn off motion smoothing *váš typ televize*" Návody v češtině lze taky dohledat, ale je jich méně, tak je dobré prohledat televizní menu nebo mrknout do návodu.

Nemusíte mít obavu, že vám televize přestane dopočítávat nízké rozlišení televizního vysílání – to dělají moderní 4K televize standardně. Specializované stránky většinou uvádějí, jaké je ideální nastavení obrazu pro konkrétní typ televize. Pokud chcete svého 4K HDR miláčka využít skutečně naplno, vyplatí se nespoléhat jen na standardní tovární nastavení.

Kazila vám televize vaše oblíbené filmy, nebo už jste vyhlazovací filtry dávno vypnuli?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný