12. února 2020 14:40

Facebook začíná bojovat s nepravdivými zprávami i v Česku

Největší sociální síť se podívá na zoubek bludům a nesmyslům.

Facebook začne v nejbližších dnech ve své české a slovenské verzi označovat nepravdivé zprávy a hoaxy. Zajistí to pro něj mezinárodní zpravodajská agentura AFP (Agence France-Presse), s kterou už Facebook spolupracuje v mnoha světových zemích. Jak bude kontrola fungovat?

V každé ze zemí bude pro tuto činnost vyhrazený jeden specialista. Ten bude procházet populárnější příspěvky, které mu označí algoritmus Facebooku z mnoha různých důvodů – protože jsou nahlašovány uživateli, pocházejí z podezřelých zdrojů nebo na ně odkazují nebo třeba používají fotky či videa, která už byla součástí nějakých fake news.

Pomocí předem daného systému a pravidel pak prověří pravdivost zprávy a důvěryhodnost informačních zdrojů. Pokud se ukáže jako falešná, pak ji označí. Takový příspěvek však nebude smazán, ale bude označen varovným vysvětlením a bude potlačeno jeho šíření.

Pokud bude chtít jakýkoli uživatel sdílet takto označený příspěvek či zdroj, bude předem varován. Facebookové stránky a internetové domény, které se budou do šíření falešných zpráv opakovaně zapojovat, pak můžou přijít o možnost na Facebooku inzerovat či vydělávat.

Aktuálně Facebook spolupracuje s více než padesáti externími agenturami, které hodnotí a ověřují jeho obsah z hlediska faktické pravdivosti. Většinou jde o tradiční novinářské organizace, které kontrolují facebookové příspěvky ve více než čtyřiceti světových jazycích.

Vítáte kontrolu falešných zpráv v češtině a slovenštině?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný