4. července 2019 14:28

Obří výpadek odhalil, co přesně dělá Facebook s vašimi fotkami

Facebook nás má přečtené. Stačí mu kouknout na naše fotky.

Facebook zažil včera (3. 7. 2019) jeden z největších výpadků, který se projevoval především mizejícími fotkami, místo nichž byly často vidět jen prázdné bílé rámečky. Zajímavé však bylo, že se v nich často objevovaly zajímavé popisky. Vždy začínaly "Na obrázku může být" a potom třeba:

5 lidí, smějící se lidé, stojící lidé, oheň, noc a venku 1 osoba, sedící, smutek, stůl, láhev a noc 10 lidí, smějící se lidé, tančící lidé, uvnitř, nevěsta, ženich, svatba pole, obloha, slunce, pes 3 lidé, sluneční brýle, dítě, obloha, stromy, požár

Všechny fotky, které nahráváme na Facebook totiž analyzuje umělá inteligence a dává jim pak odpovídající popisky. Slouží mimojiné k tomu, aby byla největší sociální síť zpřístupněná lidem se zrakovým postižením, kteří mají možnost nechat si přečíst, co fotky zachytily.

Co však už samozřejmě není jisté, nakolik používá Facebook fotky ke rozkrývání našeho soukromí a k následnému cílení reklam. Kampaně nelze cílit podle "obsahu na fotkách" a většinou se zaměřují podle toho, co uživatelé lajkují. Na druhou stranu Facebook sám uživatelům doporučuje k lajkování různé fanstránky či skupiny, což může dělat třeba na základě toho, co vidí na našich fotkách.

Když například na mnoha fotkách přečte kolo nebo přírodu, začne nabízet k lajkování různé cyklistické stránky či přímo sportovní značky k lajkování. S tím pak souvisí celá škála reklam, které se k nim vážou – sahat můžou od oblečení až k potravinovým doplňkům.

Porucha na Facebooku dala však jen malý pohled za oponu, protože je dobře známým faktem, že Facebook umí podle tváří rozeznávat i jednotlivé lidi na fotkách. Kdysi dokonce napovídal osoby k označení, ale poté kontroverzní funkci raději "skryl". Co všechno tak Facebook analyzuje a jak s informacemi nakládá, jeden výpadek zdaleka neprozradí.

Pokud byste chtěli skryté popisky fotek zobrazit nastálo, existuje šikovný doplněk do Google Chrome, který umí popisky zobrazit i s emotikony.

Pobavily vás odkryté popisky, nebo vám úsměv spíše ztuhnul?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný