6. května 2019 10:44

Facebook vyhlásil před evropskými volbami válku trollům a fake news. Co přesně chystá?

Největší sociální síť chce zabránit lavinovému šíření lží a poplašných zpráv.

Facebook chystá speciální opatření v souvislostí s blížícími se volbami do Evropského parlamentu, které má zabránit manipulaci s volbami šířením fake news, hoaxů a placených trollů. Ve své evropské centrále v Irsku založí speciální tým, který má pomoci "zabránit cizím vlivům na nadcházející volby a učinit politickou reklamu na Facebooku transparentnější".

Zhruba 40 specialistů, kteří budou mluvit všemi 24 oficiálními jazyky používanými v EU, bude prověřovat příspěvky označené jako pochybné – a to jak od uživatelů, tak od automatizovaného systému. Závadné příspěvky pak buď potlačí, nebo rovnou smaže. V případě opakovaného šíření fake news či hoaxů pak může účty buď rovnou smazat, zakázat jim publikování nebo zablokovat jejich možnost sponzorovat příspěvky.

Není to poprvé, kdy Facebook zavádí podobná opatření. Po sérii kauz v čele s aférou společnosti Cambridge Analytica založil speciální tým například při loňských amerických volbách do Sněmovny reprezentantů, listopadových volbách v Brazílii nebo letošních volbách v Indii.

Úspěšnost takové kontroly je však stále hodně diskutabilní, jelikož trollí farmy vymýšlejí nové techniky na obcházení filtrů a umí ve velkém zakládat nové fake účty, které navenek vypadají velice věrohodně. Facebook však tvrdí, že jeho cílem je taky snaha, "aby manipulátoři ztráceli čas snahou obejít filtry, čímž jim zbude méně prostoru na šíření dezinformací".

Velké kritice ale čelí Facebook třeba v Myanmaru, kde poplašné zprávy a hoaxy šířené touto sociální sítí vedou dlouhodobě k etnickému vraždění a pogromům a jsou zneužívány k rozdmýchávání násilí tamním vojenským režimem. Facebook už se za situaci omluvil, ale zatím ji není schopný efektivně řešit.

Vítáte aktuální boj Facebooku proti hoaxům a fake news, nebo jde spíš o další formu manipulace?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný