4. listopadu 2021 16:41

Facebook končí s velmi kontroverzní funkcí, její odstranění nikdo nečekal. Používáte ji i vy?

Největší sociální síť udělala nečekané gesto směrem k ochraně soukromí.

Facebook na svém blogu oznámil, že zcela končí s automatickým rozpoznáváním obličejů, díky kterému věděl, kteří lidé se nacházejí na fotkách a videích. Přitom právě Facebook tuto technologii od svých počátků prosazoval.

Regulátoři podle viceprezidenta Facebooku pro umělou inteligenci Jeroma Pesentiho ještě nenastavili jasná pravidla, kdy je v pořádku umělou inteligenci k identifikaci lidí používat. „Uprostřed této přetrvávající nejistoty si myslíme, že je vhodné omezit používání rozpoznávání obličejů na úzký vzorek případů, kdy je to vhodné,“ vysvětlil.

Pověst největší sociální sítě v posledních letech kalí množství kauz, z nichž zřejmě největší je ta aktuální nazvaná Facebook Papers. Vynesené interní dokumenty odhalily, že jeho vedení odmítalo reagovat na varovné výzkumy i zprávy o konkrétních dopadech jeho používání na uživatele i celou společnost. Nedávný článek ve Washinton Post pak ukazuje, že šel aktivně na ruku diktátorským režimům nebo lhal americkým zákonodárcům.

Aktuální krok je tak třeba vnímat ve světle vyšetřování, kterým bude Facebook čelit před soudy, americkými a pravděpodobně i evropskými zákonodárci. Před dvěma lety pod tlakem negativní publicity umožnil Facebook svým uživatelům si automatickou detekci obličejů vypnout. Dnes ji má zapnutou už zhruba jen třetina jeho aktivních uživatelů.

Kompletní vypnutí rozpoznávání je plánováno na prosinec, kdy má být taky kompletně vymazána databáze více než miliardy tváří lidí z celého světa. Facebook chce s touto technologii do budoucna ještě pracovat. Má to však být jen v izolovaných případech, jako třeba na bezpečnostní ověření identity.

Věříte aktuální snaze Facebooku o větší respektování soukromí uživatelů?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný