9. dubna 2019 12:59

Na internet unikla data 540 milionů uživatelů Facebooku. Co se s nimi stalo?

Další v dlouhé řadě průšvihů největší sociální sítě.

Skandály takřka na denním pořádku. Jen několik dní poté, co se zjistilo, že Facebook měl mnoho let uložené miliony uživatelských hesel v obyčejném textovém souboru, došlo k dalšímu velkému nalomení důvěry. Na serverech Amazonu se totiž objevila uniklá soukromá data 540 milionu uživatelů.

Data objevila bezpečnostní firma UpGuard na cloudových serverech Amazonu. Jedná se o obrovskou a nijak nechráněnou databázi údajů 50 milionů uživatelů, která získala společnost Cultura Colectiva. Balík dat má 14GB a obsahuje mimo jiné jména, přehled lajků, aktivit nebo výpisy komentářů.

Společnost UpGuard kontaktovala firmu Cultura Colectiva dvakrát v průběhu ledna, ale ke smazání dat došlo, až když se kauze začala věnovat remonovaná zpravodajská agentura Bloomberg. Zpětně lze těžko dohledat, kdo data získal a jak je použil. Facebook musel zatlačit na Amazon, aby celý balík dat nadále nebyl přístupný.

Žádná z velkých kauz však na Facebook zatím nijak výrazně nedopadla. Ve své kategorii totiž nemá žádnou přímou a srovnatelnou konkurenci, kam by mohli nespokojení uživatelé přejít.

Věříte, že je vaše soukromí na Facebooku v bezpečí?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný