17. června 2019 14:51

Facebook chystá vlastní kryptoměnu. Co všechno s ní půjde dělat?

Digitální gigant chce být významným hráčem na finančním trhu.

Facebook už brzy představí vlastní kryptoměnu s názvem Libra, která však vstoupí do oběhu zřejmě až příští rok. Nejde přitom o žádný experiment, protože do konsorcia Libra Association vstoupili velcí hráči jako PayPal, Mastercard, Visa, Uber nebo Booking.com.

Nová kryptoměna by měla patřit mezi takzvané staiblecoiny, jejichž kurz je vázán ke tradičním měnám nebo například cenám drahého kovu, což zabráni prudkým změnám kurzu a zajistí částečné krytí. Jak přesně to bude fungovat v případě Libry však zatím není jisté.

Facebook chce měnu tlačit v rámci vlastních služeb a plateb za reklamu či nakupování přímo na Facebooku či Instagramu. Vlastní měně věří natolik, že chce vlastním zaměstnancům nabízet výplatu mzdy právě v Libře.

Kvůli její stabilitě a praktičnosti má být mnohdy výhodnější používat právě Libru, obzvláště pro lidi řešící většinu transakcí online. Navíc se chystají fyzické bankomaty, kde bude možné měnit tradiční platidla za Libru a obráceně.

Přesouvat své působení do finančního sektoru se jeví jako další strategie, jak diverzifikovat svoje působení a možnosti zajištění příjmů, protože Facebook poslední dobou stále častěji čelí pokusům politiků rozdrobit jeho dominantní postavení na poli sociálních sítí.

Proč Facebook nespouští svoji měnu sám, když má jistě dost financí, aby si rozjetí zafinancoval sám? Výhodou je mít zajištěnou co nejšiřší podporu od dalších velkých online hráčů, a navíc tak rozmělní námitky, že svou dominanci přesouvá novým směrem.

Co říkáte na novou měnu od Facebooku? Může se stát platidlem budoucnosti?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný