10. března 2020 12:17

Facebook slíbil, že zablokuje překupníky s rouškami na koronavirus, jenže realita je jiná

Největší sociální síť stále patří překupníkům.

Facebook slíbil, že v rámci série opatření týkajících se koronaviru začne dočasně blokovat veškerý prodej roušek a respirátorů na svém tržišti Marketplace. Chce tak zabránit velkému nárůstu překupníků a podvodníků, kteří zneužívají paniky některých lidí.

Jenže svůj slib se mu nedaří držet, jelikož inzeráty na prodej roušek a respirátorů se na Marketplace dále vyskytují v nemalém množství, a dokonce jsou doporučovány v sekci To nejlepší.

Stejná situace jako v Česku přitom panuje i v dalších zemích. Ukazuje se, že Facebook nedokáže účinně filtrovat obsah, který se na něm vyskytuje – ať už automaticky pomocí algoritmů, nebo ručního třídění najatých zaměstnanců.

Roušky i respirátory se na českém Facebooku objevují v široké škále cen – často podhodnocené s poznámkou, ať nakupující navrhne částku. Ty značkové často za několikanásobek ceny, která byla před nástupem koronaviru. Objevují se roušky pochybného původu nebo třeba trendové, například s tematikou k-popové skupiny BTS.

Facebook už v oficiálním prohlášení slíbil nápravu: "Monitorujeme pečlivě situaci kolem koronaviru a aktualizujeme všechny naše podmínky používání, abychom zabránili zneužívání veřejnosti v této naléhavé době."

Podobnou strategii už zavedl eBay, který pečlivě filtruje nabídky roušek, masek a respirátorů. Největší sociální sítě slíbily spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací, v případě Facebooku půjde třeba o poskytnutí přesných informací a odkazů v případě vyhledávání hesel souvisejících s koronavirem.

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný