2. ledna 2019 14:13

Nová vychytávka zabrání studentům chodit za školu. Jak funguje?

Záškoláctví už brzy bude otázkou minulosti.

V Číně se toho opravdu nebojí. Sledování a řízení obyvatelstva tam nabírá opravdu obřích rozměrů. Novinkou jsou školní uniformy se speciálními čipy, které se postarají, aby žáci chodili vzorně do školy a dávali pozor.

Chytré školní uniformy od firmy Guizhou Guayu Technology mají v obou rukávech zabudované čipy, které sledují polohu studenta a jeho aktivitu. Fungují v součinnosti s bránami u vstupu do školy, kde zároveň kamery pomocí čtení tváře zjistí, že ji má skutečně oblečenou daný student. Video pak pošlou jeho rodičům do mobilní aplikace pro kontrolu s přesným čase příchodu a pak i odchodu.

Do programu už vstoupila první vlna jedenácti škol v provincii Kuej-čou a další budou následovat. Uniformy kromě kontroly pohybu žáka umí taky monitorovat jeho pozornost. V případě, že usne při vyučování nebo nebude vykazovat činnost, upozorní ho alarm.

Uniformy už se setkaly s první kritikou, ale výrobce se dušuje, že jsou sledovací čipy neaktivní mimo budovu školy a lze je zapnout pouze v případě, že by se student delší dobu pohřešoval. Jinak jsou prý v souladu s oficiální politikou. Ředitelé testovacích škol si navíc pochvalují, že se od zavedení chytrých uniforem znatelně zvýšila docházka.

Myslíte, že může něco podobného dorazit i do českých škol?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný