25. června 2019 10:59

Bill Gates přiznal největší selhání svého života a vysvětlil, kde se stala chyba

Byla to velká chyba, jeho firma se z ní však dokázala vzpamatovat.

Spoluzakladatel a dlouholetý šéf Microsoftu otevřeně přiznal, že za svůj největší omyl považuje, že jeho firma prohrála souboj o mobilní telefony s Androidem od Googlu. V rozhodujícím období tohoto soupeření o mobilní operační systém už přitom Microsoft nevedl.

Ve světe mobilních telefonů šlo podle něho o situaci, kdy vítěz bere všechno a kromě Applu a jeho samostatného iOS může přežít už jenom jeden další. "Microsoft k tomu měl přirozeně nakročeno, ovšem nakonec se to nestalo... a tak se 400 miliard dolarů přesunulo od firmy M do firmy G," řekl doslova.

Průšvih byl přitom dosud připisován tehdejšímu šéfovi, kterým byl Steve Balmer. Ten se zpočátku vysmíval iPhonu, že nemá klávesnici a dlouho otálel s velkými rozhodnutími, v důsledku kterých Microsoft zaspal nástup dotykové éry. Jenže Gates měl evidentně v Microsoftu stále velké slovo a neúspěch přičítá v nemalé míře sobě.

Mobilní Windows přitom existovaly dávno před nástupem Androidu. Vycházely z Windows CE, které se v roce 2003 přejmenovaly na Windows Mobile. Nebyly však přizpůsobené na nástup plně dotykových multimediálních zařízení, jaké odstartoval iPhone.

Místo, aby je Microsoft upravil a zachoval tak kompatibilitu aplikací, rozhodl se vybudovat zcela nový systém Windows Phone, který představil až v roce 2010, kdy už Android v počtu instalací překonal dosluhující Windows Mobile a pak i iOS od Applu a bleskově se stal dominantní mobilní silou.

Windows Phone se nikdy nedostaly přes 4 procenta podílu na trhu a po roce 2013 už postupně odumíraly. Ocitly se v začarovaném kruhu, kdy na ně kvůli nedostatečnému rozšíření nevznikal dostatek aplikací, který pak způsoboval i nezájem zákazníků.

Gates však v rozhovoru zdůraznil, že pro Microsoft nakonec všechno dobře dopadlo, jelikož desktopové Windows nebo Office zůstaly hnací silou společnosti. Úspěchy slaví taky v cloudových službách a dokáže bojovat se Sony na trhu herních konzolí.

Myslíte, že souboj mezi Androidem a Windows mohl dopadnout jinak?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný