20. května 2020 10:47

Apple má zaplatit odškodnění každému, komu zpomalil iPhone

Kauza s úmyslným zpomalováním iPhonů spěje do zajímavé dohry.

Apple je jen krůček od rozhodnutí, které mu uloží dosud největší trest za úmyslné zpomalování starších iPhonů. Zatímco ve Francii už zaplatil pokutu 25 milionů eur, americký soud pro něho vyměřil podstatně vyšší částku 500 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 12,7 miliardy korun.

Firma s výší pokuty souhlasila a v minulém týdnu došlo ke schválení předběžné dohody. Část odškodnění přitom má jít přímo majitelům iPhonů, kterých se tyto praktiky týkaly – každý z nich má po podání žádosti obdržet šek na 25 dolarů.

Zmíněná kauza vypukla na konci roku 2017, kdy vyšlo najevo, že Apple softwarově zpomaluje starší iPhony. Firma to vysvětlila tím, že chtěla prodloužit životnost jejich baterií a zároveň zabránit náhlým vypnutím starších telefonů z důvodu, že už je opotřebené baterie při vyšším výkonu nezvládají napájet.

Soudy sice zdůvodnění Applu uznaly, ale zároveň konstatovaly, že o této praktice i situaci s opotřebovanou baterií měli být spotřebitelé informováni v rámci prostředí telefonu i s možností úmyslné zpomalení s příjmutím rizik vypnout. Firma toto nastavení umožnila v pozdější aktualizaci iOS a části uživatelů nabídla slevu na výměnu baterií.

Na odškodné budou mít nárok všichni američtí majitelé iPhonů, kterých se zpomalování týkalo – konkrétně modelů 6S, 7 a prvního SE zakoupeného před 21. prosincem 2017. Zatím však není jasné, kdy se ho dočkají. Kvůli koronavirové krizi bylo totiž odloženo konečné slyšení soudu až na prosinec letošního roku.

Měli jste někdy pocit, že se váš starší telefon úmyslně zpomaluje?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný