29. září 2017 18:34

Apple v krizi! Nové iPhony zklamaly a akcie firmy dál padají. Kdy přijde dno?

Čekalo se, zda dokáže Apple uvedením nových iPhonů rozptýlit pesimistickou auru, která ho v poslední době obklopuje. Bohužel nedokázal...

O nové iPhony není zdaleka takový zájem, jak bývalo zvykem - zklamáním jsou zatím prodeje osmičkové řady i předobjednávky iPhonu X. Akcie firmy tak nadále klesají a táhnou sebou i všechny další firmy, které pro Apple vyrábějí a dodávají díly.

Zatímco dříve se při uvedení nových iPhonů táhla fronta zájemců na sanfranciském Union Square přes čtyři bloky, tentokrát tam čekalo "pouze" osmdesát skalních fanoušků. Daleko menší zájem o nové iPhony 8 potvrdil například známý technologický analytik Jun Zhang.

Vše by ještě mohl zachránit výroční model iPhone X, ale u toho bude zřejmě hlavním problémem cena. Ta totiž začíná na 999 dolarech, v Česku na 29 990 Kč. Zdroje z tchajwanských firem, které dodávají komponenty do iPhonu X uvádějí, že je Apple vyzval k pozdržení dodávek do montoven - posílají tak momentálně pouze čtyřicet procent z plánovaného objemu dodávek, což je méně než bylo loni u iPhonů sedmé generace.

Na úspěch Applu je nejvíce navázaná tchajwanská burza, kde je obchodována většina jeho dodavatelů. Všem klesá hodnota - asi nejznámější z nich Foxconn už se propadl o deset procent.

Podaří se Applu nakonec zlomit neblahý vývoj nebo už kouzlo jeho produktů uvadá?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný