22. března 2016 12:38

APPLE už zase vydal iPhone se směšnou pamětí 16GB. Proboha proč?

Prý jde o řešení pro šetřivé zákazníky, což je samozřejmě naprostý nesmysl.

Apple včera představil nový čtyřpalcový iPhone SE, který se v základu dodává stále s 16GB paměti. Ano, se stejnou kapacitou, s kterou vyšel už iPhone 3GS v roce 2009. Přitom nový iPhone umí fotit 12 megapixelové fotky nebo nahrávat obrovská 4K videa, nemluvě o paměťové nenažranosti moderních aplikací nebo nedejbože her. Paměť je plná mrknutím oka a jak už bývá u iPhonů zvykem, není rozšířitelná.

Jaké jsou možnosti? Jelikož Apple chytře nedodává kompromisní řešení s 32 GB paměti, které by většinu zákazníků uspokojilo, nezbývá než si připlatit zhruba 2500 Kč za 64GB variantu nebo ještě více za 128 GB. A nebo na něj nic moc multimediálního neukládat - proč jste si ale ten výkonný kousek od Apple vůbec pořizovali?

A pak je tu samozřejmě možnost používat online úložiště iCloud. "Je to způsob jak se i šetřivější zákazníci v pohodě obejdou bez velkého úložiště ve svém zařízení, protože naše služby se o jejich fotky, videa nebo hudbu postarají," vysvětlil loni vrchní markeťák Apple Phil Schiller.

Tak nějak mimochodem zapomněl dodat, že služba iCloud je placená (zdarma je pouze směšných 5 GB), a že pokud se chcete dostat ke svým datům a nebýt závislí na WiFi, pak je nezbytností taky pořádný datový tarif u svého operátora, který samozřejmě něco stojí. Nemluvě o tom, že rychlost a kvalita mobilního internetu v ČR, a tedy i dostupnoust vašich dat v cloudu, je stále pochybná. Kde je ta výhoda a úspora? To už si odpovězte sami...

To, že Apple v roce 2016 stále nepovýšil na 32 GB základní variantu svých telefonů, které hrdě prezentuje jako prémiové produkty, dává smysl pro samotnou firmu a její výdělky. Žádné jiné rozumné vysvětlení to ale nemá...

Souhlasíte?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný