19. září 2018 16:14

Nové iPhony v jedné věci krutě zaspaly dobu. Proč se Apple brání pokroku?

Apple kráčí do budoucnosti, ale jednu nohu úmyslně zapomíná za kopcem.

Dlouho se spekulovalo o tom, že nové iPhony konečně vymění port Ligthning za modernější a univerzálnější USB-C. Nestalo se, ačkoli nové USB tlačí Apple ve svých počítačích a prohlašuje ho za rozhraní budoucnosti. Jenže v iPhonech se stále drží portu, který zažil svou premiéru už v roce 2012.

V čem je Lightning lepší než USB-C? V ničem. Pro uživatele nepřináší žádnou výhodu, jen nutnost tahat sebou speciální kabel nebo se poptávat po okolí, kdo má nabíječku na iPhone.

Zato Apple se ho drží z prostých důvodů. Za jeho použití si totiž bere licenční poplatky. Kdyby dal USB-C do iPhonů, přišel by o ně, navíc by si lidé mohli kupovat volně nabíječky i kabely třetích stran. Třeba adaptéry na rychlé nabíjení Apple stále nedodává v balení k iPhonům a musíte si je dokoupit. A kabel na propojení USB-C na svém MacBooku s iPhonem si fandové Applu musí taky pořídit zvlášť a tahat ho sebou.

Rozhraní USB-C přináší řadu výhod – umožňuje extrémně rychlý přenos dat i obrazu, rychlejší nabíjení a navíc je (stejně jako Lightning) symetrické, takže nemusíte řešít, kterou stranou kabel do konektoru zasunete. Jenže jeho rozšíření stále není takové, jak se původně doufalo – podíl na tom má právě Apple, který ho u svých iPhonů stále odmítá.

Co myslíte, vzdá se někdy Apple v iPhonech portu Ligthning? A kdy to bude?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný