20. prosince 2019 13:37

Apple nechává testovat DNA svých zaměstnanců. Prý jde firemní benefit

Když vás má firma přečtené až do morku kostí.

Apple rozšířil firemní benefity o velice zajímavou položku. V rámci služeb vlastní firemní kliniky Apple AC Welness totiž zdarma poskytuje svým zaměstnancům komplexní test DNA - tedy ten, který odhalí dědičné předpoklady k fyzickým neduhům a závažným nemocem, jakými jsou různé druhy rakoviny, kardiovaskulární nemoci a mnoho dalších.

Testy pro Apple zajišťuje partnerství se společností Color Genomics, která se stará o odběr i celkovou analýzu. Výsledky testů však nebývají jednoduše zaslány přímo zaměstnanci, aby se sám podíval na svá zdravotní rizika, ale putují na kliniku Apple, jejíž odborníci je pak se zaměstnanci konzultují a dávají jim konkrétní doporučení.

Právě tento moment je dost diskutabilní, jelikož nechává Applu nahlédnout do potenciální budoucnosti vlastních zaměstnanců. Přestože dnes nebývá až tak běžné, že by člověk pracoval v jedné firmě klidně i desítky let, může si Apple vyhodnotit, který zaměstnanec má pro něho větší budoucnost, co se týče zdraví.

"Správně, je potřeba oddělit červivá jablka od nakousnutých," zní jeden z ironických komentářů na internetu. Jiné zmiňují, že dnes se jedná o záležitost nabídnutou coby benefit, příště už může jít o povinný test zájemců o práci.

Podobné informace ostatně sbírá Apple už od uživatelů svých chytrých hodinek Apple Watch, které mají různé tělesné senzory a ukládají i pohybové aktivity, které většinou riziko nemocí snižují. Apple se dušuje, že tyto informace nevyužívá a nikomu neposkytuje (třeba zdravotním pojišťovnám). Každopádně tvrdí, že analýzou velkého množství dat dokáže zlepšovat diagnózu nemocí napříč populací.

Když nedávno koupil konkurenční Google výrobce chytrých hodinek FitBit, čelil speciálnímu vyšetřování právě kvůli podezření, že mu jde hlavně o zdravotní data uživatelů.

Co říkáte na nový benefit Applu? Kdyby tento benefit nabídl váš zaměstnavatel či dokonce pojišťovna, využili byste ho?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný