6. června 2017 10:06

Apple se svým chytrým reproduktorem vysmívá konkurenci. Je ve všem lepší, ale taky si za to nechá zaplatit

Apple do světa chytrých reproduktorů vstupuje se zpožděním, ale dost razantně.

Nový domácí reproduktor se nebude jmenovat iSpeaker ale HomePod. Apple slibuje, že bude ve všech ohledech lepší než konkureti jako Google Home nebo Amazon Echo. Jde v podstatě o zvukově vyladěný reproduktor s integrovanou Siri a taky sadou pro ovládání chytré domácnosti.

Apple se hodně soustředil na zvukovou kvality reproduktoru. Uvnitř je vestavěný speciální mikrofon pro automatickou úpravu kvality basů na základě povrchu, na němž zařízení stojí. Šest mikrofonů na obvodu bude nejen čekat na váš hlasový příkaz, ale kontrolují taky zvukové vlastnosti v okolí reproduktoru- např. zda je postaven u zdi a jak vysoko pod stropem. Tomu přizpůsobí zvukové podání, aby se hudba šířila rovnoměrně po celé místnosti.

V jádru reproduktoru o rozměrech 172 mm x 142 mm a hmotnosti 2,5 kg je nahoru míříci subwoofer, na obvodu je pak sedmero menších výškových reproduktorů, které šíří hudbu do všech směrů. K síti se připojuje přes WiFi se standardy 802.11a/b/g/n/ac.

Reproduktor je vybaven novým čipem A8, který se postará o fungování asistentky Siri. Stačí říct Hey Siri a a ta hned odpoví, což poznáte taky podle svítícího duhového bodu na vrcholu HomePodu. Umí všechny obvyklé věci jako shrnout denní novinky, přehrát podcasty, pomáhat s překladem, informovat o dopravě na cestě do práce nebo třeba přečíst a upravit váš denní plán.

Velký důraz je kladen na hudební funkce. Siri umožní přehrávat libovolnou hudbu z Apple Music nebo vašeho cloudu - stačí ji říct zhruba na jakou hudbu máte chuť a ona vám automaticky vytvoří mix podle žánru interpreta, nálady nebo příležitosti (učení, večeře, párty). Můžete ji taky požádat: "Co zrovna hraje za písničku?", "Kdo hraje v tomhle songu na bubny?", "Řekni mi víc o téhle desce" nebo "Zjisti, jaká skvělá deska vyšla před dvaceti lety a přehraj mi ji".

HomePod se bude dodávat od prosince tohoto roku v černé a bílé. Startovací cena bude 349 dolarů, česká cena by měla být zhruba 10 tisíc Kč. Stejně jako Siri nebude umět česky. První přijdou na řadu hlavní trhy jako USA, Británie nebo Austrálie.

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool