21. prosince 2022 14:00

Apple chystá naprosto revoluční klávesnici. Čím vytře zrak konkurenci?

Klávesnice, tak jak jsme ji znali, může být už brzy minulostí. Změna by přitom na první pohled ani neměla být vidět.

Představte si klávesnici, která v sobě bude spojovat výhody klasické mechanické i té virtuální dotykové. Přesně k takové si minulý týden podal patent Apple, jako první by ji rád uplatnil ve svých MacBoocích. Bude mít známé a zažité rozložení kláves, jejichž popisky se však budou dynamicky měnit, stejně jako jejich funkce.

Server Patently Apple přinesl dvojici technických nákresů, z nichž je jasné, jak bude taková klávesnice fungovat. Většina jednotlivých kláves, které mají být nově vyrobeny částečně z hliníku, má mít dynamicky měnící se filtr podsvícení sahající až na úroveň pixelů. Zjednodušeně řečeno budou mít klávesy na sobě malou obrazovku a budou tak moci zobrazit jakýkoli symbol.

Půjde tak o novou a výrazně lepší variantu Touch Baru, který Apple kdysi zavedl do svých MacBooků a mezitím ho stihl zase stáhnout a nahradit klasickou řadou funkčních kláves. Lidem totiž více vyhovují klávesy s fyzickou odezvou, i když jsou statické a funkci mění jen v rámci zapojení do klávesové zkratky – tedy v kombinaci s klávesami jako Control, Fn, Option nebo Command.

Nový typ klávesnice bude moci zobrazovat nejen znaky libovolné jazykové varianty, ale vždy uživatelům zobrazí i takovou variantu znaků, které bude k dispozici právě v případě klávesové zkratky. Zmáčknete Option? Nová dynamická klávesnice změní popisky všech ostatních kláves na ty, které jsou v kombinaci s tímto tlačítkem k dispozici. Pro uživatele, kteří bojují se zapamatováním různých složitějších kombinací, jistě půjde o užitečnou vychytávku.

Otázkou zůstává, nakolik bude funkční implementace takového technického řešení náročná a nákladná, a tedy kdy (a zda vůbec) bychom se jí mohli reálně dočkat.

Vzor: Patently Apple

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný