21. dubna 2021 12:28

Co je AirTag? Apple představil svoji očekávanou novinku, ceny ale nikoho nepotěšily

Už žádné hledání důležitých věci... tedy pokud budete mít ke všem připojený AirTag.

Apple konečně představil AirTagy, o kterých se již delší čas mluvilo. Jedná se o lokalizační přívěsky, které umožní rychle a přesně najít jakýkoli oblíbený předmět, a to jak ve vedlejším pokoji, tak klidně na druhé straně planety. Využivají k tomu speciální kombinaci technologií, která však funguje pouze v Apple ekosystému.

Malý kovový a voděodolný (IP67) AirTag má tvar puku a skrývá v sobě nízkoenergetický Bluetooth a hlavně čip Apple U1, který umožní lokalizovat ho přesně v prostoru. Apple zařízení obsahující stejný čip U1 – iPhony 11 a novější, Apple Watch 6 – tak v aplikaci Najít zobrazí nejen vzdálenost od něho, ale taky přesnou směrovou šipku.

Každý AirTag má taky reproduktor, který se spustí zvuk, pokud je hledaný. Pro hledání na velké vzdálenosti využívá zabezpečený Bluetooth signál, díky kterému ho rozpozná jakýkoli iPhone, iPad či Mac v okolí a nahlásí jeho polohu. Zabudovaný má také NFC čip, aby se jeho nálezci při příblížení iPhonu zobrazily kontaktní informace a telefonní číslo na majitele, pokud ten nahlásil v aplikaci jeho ztrátu.

Energie by mu měla vydržet zhruba na rok – napájí se běžnou vyměnitelnou knoflíkovou baterií typu CR2032. Co se týče bezpečnosti, všechna data jsou šifrovaná a vidí je jen uživatel. Polohu a identitu majitele AirTagu tak nezná ani Apple.

Pomocí AirTagu by nemělo jít ani sledovat polohu nikoho cizího. Pokud se v jeho blízkosti bude delší dobu vyskytovat cizí AirTag, bude na něj upozorněn svým iPhonem a spustí na cizím AirTagu zvuk, aby ho mohl dohledat.

AirTagy budou k dispozici od konce dubna. Jeden kus stojí oficiálně 890 Kč, balení po čtyřech pak 2 990 Kč. Cena není nízká, na druhou stranu je srovnatelná s obdobnými značkovými produkty, co už jsou na trhu.

Zcela ve stylu Apple je však skutečnost, že AirTagy v sobě nemají dírku pro přímé zavěšení ke klíčům či poutku. Originální kožené barevné klíčenky a poutka totiž začínají na 890 Kč.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný