19. října 2021 11:06

Apple zavádí výřez v displeji i u svých notebooků MacBook Pro. V čem všem jsou revoluční?

Nové MacBooky Pro slibují, že výkonem i efektivitou rozmetají veškerou konkurenci na notebookové špičce.

Apple představil zásadně inovovovanou řadu svých notebooků MacBook Pro ve velikosti 14 a 16 palců. Dostanou násobně výkonnější variantu jeho vlastních revolučních integrovaných ARM čipů M1 s názvem M1 Pro a M1 Max. Vrací i spoustu prvků, které už fanoušci značky oplakali, například širokou konektorovou výbavu, včetně populárního napájecího systému MagSafe.

Nová řada se na první pohled odlišuje designem a displejem, který byl roztažen až k okrajům, takže vylepšená FaceTime kamerka pro videohovory dostala výřez – kolem něho bude nastálo umístěno horní menu iOS, neměl by tak zasahovat do obsahu. Displeje dostaly vyšší rozlišení, obnovovací frekvenci 120 HZ a technologii mini LED pro dokonalou černou a maximální jas až 1 600 nitů, díky němuž nabídnou bezkonkurenční HDR.

Obě velikosti lze vybavit jak čipy M1 Pro, tak i nejvýkonnější variantou M1 Max. Oba jsou násobně rychlejší než jejich předchůdce a 2x (Pro) či dokonce 2,5x (Max) silnější v grafickém výkonu než integrované řešení na čipu i9 od Intelu. Maximální velikost paměti RAM je 64 GB – sdílí se mezi výpočetní i grafickou jednotkou.

Výkonostně se můžou srovnávat i s nejvýkonnějšími notebooky s dedikovanými grafickými kartami současnosti, ale při daleko vyšší efektivitě – mají průměrně zhruba poloviční spotřebu, méně se zahřívají a potřebují tedy i méně chladit.

Zatímco konkurence s obdobným výkonem vydrží na baterce obvykle maximálně kolem 5 hodin, lehčí a štíhlejší 14palcový MacBook Pro slibuje 17 hodin, větší pak dokonce 21 hodin. Díky podpoře Fast Charge se nabíjí z 0 na 50 % za půl hodiny.

Přepracována byla klávesnice – zmizel dotykový proužek TouchBar a vrátily se klasické funkční klávesy, přibyly mikrofony studiové kvality, šestice reproduktorů s podporou Dolby Atmos má mít výrazně lepší basy. Audio jack získal speciální zesilovač, který utáhne i velká studiová sluchátka s vyšší impendancí. Vrátil se výstup HDMI i čtečka SDXC karet, ale hlavně MagSafe napájecí konektor. Dobíjet však půjde i skrze USB-C / Thunderbolt 4, jen pomaleji.

Obě velikosti už lze předobjednat ve stříbrné a vesmírně šedé a svou cenou skutečně míří k profesionálům. Nejlevnější 14palcový model s čipem M1 Pro, 16GB pamětí a 512GB SSD vyjde na 59 tisíc korun, stejná varianta v 16palcové velikosti pak na 73 tisíc.

Co na ně říkáte? Začnou se výřezy objevovat i u konkurenčních notebooků?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný