3. prosince 2020 10:25

Apple lhal o voděodolnosti iPhonů a musí zaplatit pokutu 263 milionů

Apple dle rozhodnutí italského úřadu nadsazoval voděodolnost telefonů a pak neuznával reklamace.

Pokutu 10 milionů euro (zhruba 263 milionů korun) udělil italský antimonopolní úřad (AGCM) firmě Apple za klamání zákazníků v souvislosti s voděodolností iPhonů. Úřad se záležitostí začal zabývat na základě stížností uživatelů, že jejich telefon nebyl tak odolný, jak inzeroval výrobce. Ten jim navíc v případě poškození vodou odmítl uznat záruku.

Jednat se má o modely vydané od roku 2017, tedy od iPhonu 8 až po iPhone 11 a všechny jejich verze. Letošním modelem se úřad nezabýval. Apple v reklamních a marketingových sděleních tvrdí, že je mobil možné ponořit do vody na 30 minut do hloubky až 4 metrů, aniž by utrpěl újmu. Jenže jedná se o výsledky laboratorních testů a praxe uživatelů často hovoří jinak.

V jejich stížnostech například stálo, že si šli s telefonem krátce zaplavat do moře, aby jim ho na pláži nikdo neukradl, jenže iPhone po chvilce přestal fungovat. Když šli telefon reklamovat, zástupce firmy jim řekl, že to bylo v rozporu se zárukou, takže ji neuzná.

Apple má nyní 60 dní, aby se proti rozhodnutí odvolal. Zřejmě to udělá, protože není jediným výrobcem, který se k poškození telefonu vodou staví uvedeným způsobem. Bude však muset přesvědčit, že svou propagací voděodolnosti iPhonů neklame zákazníky.

Není to poprvé, co Apple dostal pokutu od italského antimonopolního úřadu. Před dvěma lety musel zaplatit stejnou částku 10 milionů euro za cílené softwarové zpomalování iPhonů.

Věříte inzerované voděodolnosti svého mobilu, nebo si radši na vodu dáváte pozor?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný