5. listopadu 2021 14:44

Čínští studenti žalují Apple kvůli iPhonům. Požadují nevídané odškodnění

Čínské studenty naštvalo osekané balení nových iPhonů. Jejich požadavky na Apple jsou hodně neobvyklé.

Apple čelí v Číně žalobě od skupiny studentů, kterým se nelíbí, že osekal balení iPhonů a chybí v něm přibalená nabíječka a sluchátka. Nemusí se však v tomto případě obávat velkého odškodnění, protože studenti žádají dodání chybějícího příslušenství a finanční kompenzaci 100 čínských jüanů na osobu, což dělá v přepočtu zhruba 350 korun.

Balení iPhonů Apple poprvé osekal v případě loňské dvanácté generace. Vše zdůvodnil snahou o menší ekologickou stopu – většina lidí podle něho už funkční nabíječku i sluchátka má a díky menšímu balení se jich do přepravních kontejnerů vejde více, což vede taky k efektivnější a ekologičtější přepravě. Jeho krokem se mezitím inspirovalo i mnoho dalších výrobců.

Studenti však ve své žalobě označují jednání Applu za nekalé, jelikož k telefonům přibaluje pouze kabel s USB-C koncovkou, která do starších Apple nabíječek nepasuje, protože ty mají zástrčku USB-A. Zákazníky tak nepřímo nutí buď koupit si nabíječku novou, což popírá ekologický účel, nebo rovnou bezdrátovou nabíjecí sadu MagSafe. Obojí je podle nich motivované hlavně snahou o zisk.

Žaloba studentů si podle článku portálu Global Times získala velkou pozornost na čínských sociálních sítích a reagovali na ni už i čínští zástupci Applu. Ti tvrdí, že chudší balení telefonů už je dnes celkem běžnou záležitostí a že na prodejním balení je navíc výslovně uvedeno, že neobsahuje zásuvkový adaptér ani sluchátka.

Celá záležitost sice může působit usměvně, ale není první svého druhu. V roce 2019 v Číně žaloval jiný student společnost Disney, že mu neumožnila vstup do parku Disneyland s vlastním jídlem. Soud vyhrál a firma mu tak musela vyplatit jím požadované odškodné. Činilo 50 jüanů, tedy 175 korun!

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný