26. března 2018 13:40

Apple má problém! Jeho odemykání obličejem Face ID jde oklamat speciální kšiltovkou

Kšiltovka jako vstupenka do každého iPhonu X?

Když Apple představoval iPhone X a s ním i svoje revoluční odemykání pomocí tváře Face ID, tak tvrdil, že se jedná o technologii ještě bezpečnější, než je odemykání pomocí otisku prstu. Jenže postupně toto tvrzení dostává na frak...

V mnoha testech se zatím spolehlivě podařilo telefon navzájem odemknout jen jednovaječným dvojčatům nebo pomocí hodně složitých masek. Teď však existuje daleko snadnější trik – speciální čepice s několika LED diodami.

Čepice podobně jako samotný iPhone totiž vysílá na obličej síť teček, a umí tak totálně zmást systém. Na několik pokusů se tak většinou podařilo telefon odemknout i lidem s úplně odlišnou tváří. V sedmdesáti procentech případů pak společnost FaceNet uměla pomocí čepice zmást systémy rozpoznávání, že vidí celebrity, třeba zpěváka Mobyho.

Kšiltovka byla speciálně vyrobena právě pro klamání kamer a předstírání osobnosti a byla vyvinuta ve spoluprácí dvou čínských a jedné americké univerzity zaštítěné čínskou společností Alibaba.

Nebojte se, čepice nepůjde do prodeje a podrobnosti o jejím přesném fungování nejsou veřejné. Jedná se o experiment, který má pomoci hledat díry v bezpečnostních systémech a hledat nová a ještě bezpečnější řešení. Doufejme tedy, že se odemykací čepice neobjeví třeba právě na zmíněném online shopu Alibababa. Pro majitele iPhonů X by to nebyla úplně dobrá zpráva.

Věříte, že je odemykání pomocí tváře skutečně bezpečným řešením pro budoucnost?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný