20. ledna 2020 15:58

S touhle aplikací kdokoli dohledá vaše jméno a online profil z jediné fotky či videa

Aplikace Clearview znamená totální konec anonymity.

Představte si, že vás neznámý člověk vyfotí na ulici nebo v hospodě a pak použije aplikaci, aby si vyhledal vaše jméno, adresu či další informace ze sociálních sítí. Přesně tohle umožňuje aplikace Clearview AI, s kterou už pracuje mnoho amerických bezpečnostních úřadů včetně FBI.

Znepokojující článek o aplikaci přinesl The New York Times, který detailně popisuje její schopnosti. Stačí jí fotka (ideálně několik fotek) nebo video, v nichž vyberete tvář, ona ji pečlivě prozkoumá a pak porovná s databází více než 3 miliard fotek získaných z Facebooku, YouTubu a dalších sociálních sítí, které už pomocí umělé inteligence propojila se jménem či online profilem.

Stačí chvilka a program nabídne výběr z možností, komu asi patří tvář na fotce či videu. Státní úřady mají výhodu, že výsledky mohou ověřit na vlastní databázi fotek z občanských průkazů či pasů. Ty americké jich mají 641 milionů.

Aplikace Clearview sice není momentálně k dispozici pro veřejnost, ale její investoři plánují její uvolnění. Jako problém to nevidí ani oslovení policejní úředníci, kterým technologie pomáhá dopadnout zločince od zlodějíčků přes po sexuální predátory až po vrahy.

Některá zámořská města jako San Francisco už zakázala na svém území používání face recognition technologií, a to pro soukromé firmy i vládní úřady. Federální zákon, který by umožnil i zákaz aplikací jako Clearview, je ve třetím čtení.

Není tajemstvím, že technologii masivně používají úřady v Číně, kde v kombinaci s umělou inteligencí a obrovských rozšířením kamer dokážou monitorovat pohyb osob i jejich chování.

Evropská komise před několika dny zveřejnila plán, že chce zakázat používání technologií rozpoznávání tváří na veřejných místech po celé EU, a to až na dobu pěti let. Do té doby chce připravit přesnější zákony, které lépe rozliší jednotlivé případy použití.

Stáhli byste si aplikaci Clearview, kdyby byla k dispozici?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný