19. července 2018 11:44

Android bude placený, vyhrožuje Google kvůli pětimiliardové pokutě od EU

Google se zlobí. Odskáčou to uživatelé Androidu?

Google dostal obří pokutu 5 miliard eur od Evropské unie za zneužívání dominantního postavení v mobilních zařízeních s jeho operačním systémem Android. Jeho pevnou součástí je totiž Google vyhledávání nebo mobilní prohlížeč Chrome, což se má dle EU změnit. Uživatel nebo dodavatel telefonů má mít větší možnost výběrů, jaké bude používat vyhledávání a prohlížeč. Ty od Googlu by měly jít odinstalovat, případně by neměly být vůbec předinstalované.

Na pokutu i opatření zareagoval velice tvrdě šéf Googlu Sundar Pichai. "Pokud nebudou moci telefony obsahovat naše aplikace, změní to rovnováhu v celém ekosystému Android," naznačil.

Dosud Google u Androidu nemusel účtovat využívání jeho technologií výrobcům telefonů, ani nemusel spoléhat na pevně kontrolovaný distribuční model. Věděl totiž, že si peníze vydělá právě na integrovaném vyhledávání a prohlížeči, který vede uživatele k dalším službám Googlu, tedy i konzumaci reklamy, na níž firma vydělává.

Více než padesát procent výdělků má momentálně Google právě z mobilních zařízení, takže vyslal výstražné varování, že by Android nemusel být zadarmo. Cena, kterou by za systém platili výrobci telefonů by se pak promítla do jejich ceny. Zkrátka telefony s Androidem by zdražily.

Není přesně jasné, jak si EU představuje výsledek svého aktuálního opatření, ale je velice nepravděpodobné, že by výrobci telefonů sami přešli k tomu, že by v jejich telefonech nebylo předsintalované vyhledávání Google nebo třeba Gmail. Je totiž tak populární, že ho uživatelé přirozeně vyžadují.

Opatření EU velice připomíná to, kterým na přelomu tisíciletí donutila Microsoft, aby netlačil uživatelům ve Windows jako hlavní prohlížeč svůj Explorer. Paradoxně právě tím začal postupný nástup konkurenčních prohlížečů až k dnešní dominanci Chromu od Googlu.

Myslíte, že Google naplní svou výhružku a Android už nebude "zdarma"?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný