27. ledna 2022 10:57

AirTagy jsou zneužívané ke šmírování lidí. Apple vydal návod, jak se bránit. Na co si dát pozor?

Apple je nucen zabývat se případy, kdy byl AirTag zneužit ke sledování lidí a jejich vydírání.

Apple v tichosti vydal speciálního bezpečnostního průvodce, který má pomoci lidem, aby se nestali terčem neoprávněného sledování, vydírání, nebo dokonce následného přepadení, k němuž může posloužit jeho AirTag. Množí se totiž případy, kdy k němu dochází.

Když Apple v dubnu roku 2021 uvedl AirTagy na trh, dušoval se, že je vybavil systémem, který má zabránit jejich zneužívání. Lze jimi totiž sledovat nejen polohu osobních předmětů, ale taky lidí.

Jenže systém evidentně není dost účinný. Původně hlásil lidem podezřelé AirTagy v jejich blízkosti až po třech dnech. Teď už je to sice v čase mezi osmi hodinami a jedním dnem, ale stále to nestačí. Navíc si uživatelé s Androidem musí nainstalovat speciální aplikaci Tracker Detect, jinak nechtěný AirTag, jímž jsou sledováni, nemají šanci odhalit.

O případech zneužití AirTagů už psala většina světových médií, například BBC, CNBC nebo New York Times. Mnozí se podělili o své nepříjemné zkušenosti na TikToku nebo slavná modelka Brooks Nader pomocí Instagram Stories.

Načasování vydání takového návodu od Applu jistě není náhodné, jelikož americký politik John Galloway ze státu Pensylvánie přišel s návrhem zákona, který má omezit způsoby používání AirTagů, aby byly méně náchylné ke zneužití.

A co tedy Apple radí? Uživatelům jeho zařízení, aby měli aktualizovaný iOS a iPad OS na nejnovější verze, protože u nich už jsou zahrnuty veškeré mechanismy a notifikace pro varování před nechtěným AirTagem. Lidem s Androidem pak stažení aplikace Tracker Detect, která je však přímo v Google Play kritizována pro svou nefunkčnost.

V případě, že odhalíte cizí AirTag ve svých osobních věcech, měli byste kontaktovat policii. Jak ale ukázaly již zmíněné články, ta si se zneužitím AirTagů neví příliš rady. Nemá potřebné technické nástroje ani interní předpisy, jak v takových případech postupovat a drží se jen obecných pouček pro případy ohlášeného stalkingu.

Byli jste někdy terčem sledování nebo z něho máte obavy?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný