27. června 2017 13:18
Adam Vala

6 nejdivnějších funkcí dronů! Připraví nás tyhle hračky o práci?

Od záchranáře po bodyguarda

Malého drona si dnes může za pár korun pořídit každý z nás – jaké jsou však možnosti technologie za hranicemi běžného hračičkovství? Několik firem testuje možnosti, díky nimž by drony mohly přinést revoluci do hned několika různých oborů, tak si dávejte bacha, jakou práci si do budoucna zvolíte. Možná vás o ně připraví právě tyhle malé "vrtulníky".

6) Záchranka

Nebylo by skvělé v případě zranění nečekat na sanitku, nechat se naložit do velkého dronu a do nemocnice rovnou přeletět? Droní záchranky, jako ta od společnosti Argodesign, budou možná brzy s to převážet zraněné rychleji a efektivněji než tomu může být v případě běžných aut – a ve vzduchu budou díky absenci pilota moct operovat snáze a dlouhodoběji, než je v případě vrtulníků.

5) Surfování

Surfování s pomocí padáku jako tažného mechanismu je out – surfování s pomocí dronu však je konečně in! Společnost Freefly nedávno představila dron schopný utáhnout plavce s jeho surfem v libovolném směru! Jako bonus jej při tom bude mašinka schopná natáčet, takže se záběru svého zápasení s vlnami bude promptně schopný pochlubit na Facebooku!

4) Osobní strážce

Bydlíte ve čtvrti s vysokou mírou zločinu? Krom možnosti se prostě přestěhovat budete možná již brzy moct zainvestovat i do osobního dronu, který bude sledovat každý váš krok a v případě přepadení zavolá policii. Nástroj se bude hodit i paranoidním rodičům, kteří konečně dostanou do ruky možnost v reálném čase nezávisle zjistit, kam se jejich ratolesti zatoulaly.

3) Dron jako opylovač

Včelstva po celém světě zápasí s vymíráním. Nejpravděpodobnější vinou celého problému je používání pesticidů známých jako neonikotinoidy – ale důvodů může být víc. Pokud se nám (nebo včelám!) nepodaří šlamastiku vyřešit, nemusíme nutně házet flintu existence do žita. Hned dva vědecké týmy z Polska a Japonska vyvinuly mrňavý prototyp dronu, který může sám opylovat rostliny. Jenom nečekejte, že bude umět vytvářet i med.

2) Transport člověka

Technicky vzato jsme toto téma pokryli již v případě ambulance, dron vás však nemusí převážet jenom směrem do špitálu. Dron jako taxík představila loni na veletrhu CES v Las Vegas čínská společnost EHang. Není prozatím jisté, kdo bude chtít do mašiny vstoupit, pokud však budou mechanismy autopilota fungovat dobře, Uber a podobné "normálnější" moderní taxislužby možná budou již brzy působit zastarale!

1) Reklama

Připravte se změnu v reklamním odvětví! Drony využivají marketéři již dnes pro snadnější natáčení leteckých záběrů, tím však budoucí možnosti teprve začínají. Drony, vznášející se nad davy lidí, budou mít schopnost vytipovat optimální cílovku skrze software pro rozpoznání obrazu (muž, věk 20–25, má drahý telefon...) a nabídnout jim jako sofistikovaný roznos vzorek zdarma či rovnou smlouvu k podpisu zakoupení zakázky! Minority Report byl ještě veskrze konzervativní vize!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný