13. června 2017 13:20

5 žhavých novinek v novém iOS 11, které Apple okopíroval z Androidu

Kdepak už jsme to jenom viděli?

Rivalita mezi dvěma největšími mobilními ekosystémy je nezměrná. Na jedné straně stojí Apple se svým iOS, který pohání iPhony a iPady. Na druhé straně systém Android, který najdete na stovkách různých druhů chytrých telefonů a tabletů. Jediným skutečným rivalem pro Apple je z nich Samsung, i když mu teď roste spousta zdatných konkurentů.

Každopádně rivalita obou systému vede i k tomu, že se oba vzájemně inspirují... a někdy by se dalo říct i vykrádají. Tentokrát se zaměříme na nový iOS 11 a jeho funkce, které vlastně nejsou zas až tak nové:

1) Možnost úpravy ovládacího centra

Pro uživatele Androidu je vlastně úplně běžné, že si takřka veškerá menu můžou upravit podle své chuti. V případě iOS přichází úprava ovládacího centra až nyní. Stále se však vysouvá zespoda a má ještě speciální možnosti díky 3D Touch.

2) Klávesnice pro psaní jednou rukou

Na větších iPhonech si můžete konečně scvrknout klávesnici, abyste na ni snáze dosáhli, když píšete jednou rukou. Na velkých telefonech s Androidem je něco podobného naprosto běžné. Ostatně Apple se dlouhou dobu tvářil, že ani velké telefony vyrábět nechce.

3) Rychlá editace snímků obrazovky

Nesmírně praktická věc, které na iOS zatím chyběla. Když pořídíte snímek obrazovky, v rohu se vám ukáže jeho malá ikonka, na kterou můžete klepnout a rovnou snímek oříznout, něco přimalovat, přidat popisku či efekty. Stejnou funkci už dlouho nabízí Samsung i některé další androidí telefony. U Samsungu a jeho modelu Note dostávají poznámky ještě další rozměr díky peru S Pen. Podobně je v iOS nově funkce nahrávání obrazovky, kterou uživatelé Androidu dávno znají.

4) Možnost smazat aplikaci a nepřijít o její data

Při správě úložiště můžete v iOS 11 smazat aplikaci, která zabírá moc místa, ale nechat si její data či nastavení v telefonu. Když ji pak znovu naistalujete, lze ji znovu používat, jako byste ji nikdy neodinstalovali. Opět vychytávka, kterou už androiďáci považují za samozřejmost.

5) Nastavení obsahu notifikací

Správa notifikací je prostě v Androidu pokročilejší. Máte lépe pod kontrolou, co bude vidět bez odemknutí telefonu a taky můžete kontrolovat, jak moc vás telefon otravuje. Skrýt obsah notifikací šlo dosud v iOS jen u vybraných aplikací. Teď už to jde globálně. Jako na Androidu.

Co vám na iOS stále chybí, respektive co by si mohl Android naopak vzít od iOS?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný