31. října 2016 15:44

5 věcí, které Apple odstranil z nového MacBooku Pro. Která bude chybět nejvíc?

Alespoň, že zůstal ten audio jack.

Apple představil jako obvykle nejlepší MacBook, jaký kdy spatřil světlo světa. Přesvědčila nás o tom jak prezentace, tak první ohlasy - je tenčí, výkonnější, s lepším displejem i zvukem a navíc třeba s novým dotekovým proužkem Touch Bar nebo větším a šikovnějšim trackpadem.

Jenže jak už bývá u Apple zvykem, některé věci naopak ubral, což jako obvykle zdůvodňuje nutným pokrokem. A pokrok, ten nezastavíš!

Na které věci si bodou muset noví majitelé MacBooků odvyknout?

1) Svítící logo

Světélkující logo na zádech, které bylo pro MacBooky dlouhé roky tak typické, je minulostí. Jakoby Apple sám naznačoval, že jeho značka už nezáří tak jako dřív nebo že už jeho brand zkrátka není tak cool, aby k sobě mohl arogantně poutat pozornost.

2) Spouštěcí znělka

Při spouštění nových MacBooků Pro už neuslyšíte ikonickou znělku v tónu fis. Ta přitom byla v drobných obměnách poznávacím znamením všech Maců od roku 1984. Souvisí to prý s tím, že nové MacBooky se automaticky spouští/probouzí, kdykoli je otevřete a znělka by rušila třeba v nočních hodinách. Aha, a dříve to nevadilo?

3) USB porty a kompatibilita

Nové MacBooky daly sbohem klasickému USB portu a místo toho nabízejí modernější USB-C, respektive jen a pouze modernější USB-C. Žádné jiné porty na něm totiž nenajdete.

A teď si představte, že jste třeba DJ, který si kromě vinylů nosí hudbu na USB klíčence - tu přece strčíte do jakéhokoli počítače nebo CD playeru. Teď si budete sebou pro jistotu tahat adaptér nebo rovnou celý dongle. A jako DJ taky produkujete vlastní hudbu, používáte kontrolery či klávesy - a ty všechny mají klasické USB a kvůli zpoždění či napájení musí být připojeny přímo k počítači, tedy ne přes adaptér. A tak kupujete nové kabely, čekáte na nové ovladače, modlíte se ať všechno funguje, jak má... Jaké je hlavní heslo zářivé budoucnosti? Adaptér!

4) MagSafe

Další obětí Apple sjednocování ja tolik obdivovaný magnetický konektor Mag-Safe, který elegantním způsobem zamezil tomu, aby zatahání za nabíjecí kabel mohlo způsobit pád a poškození MacBooku. Ne, s novým Macem už nejste "v bezpečí".

5) čtečka paměťových karet

Není třeba připomínat, jak jsou MacBooky populární mezi profesionálními grafiky či fotografy. A taky není třeba připomínat, jak často používali čtečku paměťových karet jako nejspolehlivější a nejrychlejší způsob, jak nahrát fotky či videa do počítače. Už nebudou, koupí si totiž adaptér, externí čtečku nebo rovnou nový foťák s wifinou!

Co říkáte na momentální posedlost Applu ubíráním? Nepřehání to trochu?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný