9. června 2016 11:23

5 důvodu, proč bude nový iPhone 7 pro Apple propadákem!

Už dlouhou dobu nebyla kolem Applu tak napjatá atmosféra.

Časy se mění a pro Apple už zdaleka není všechno tak sluníčkové, jak bývalo. Nedávno jsme psali, že firmě poprvé za 13 roků klesly tržby, a přestože firma stále vydělává královsky, výhlídky analytiků pro nadcházející období nejsou zrovna růžové. Nejen že dramaticky poklesly prodeje iPadů, ale podle dosud uniklých informací o chystaném iPhonu nemá Apple v rukávu žádné trumfy.

Shrnuli jsme důvody, proč nemůže Apple čekat od nadcházejícího iPhonu žádné zázraky.

Ztráta sex appealu

Každá nová generace iPhonu vždycky přinesla změnu designu. Naposledy jí narostly rozměry a zvolila jednoduchý zaoblený vzhled. Všechny uniklé fotky z různých zdrojů ale ukazují telefon, který se liší od svého předchůdce jenom v detailech. Podařilo se ze zadní strany odstranit nepopulární plastové proužky pro lepší příjem signálů, ale třeba čočka fotoaparátu stále vyčnívá.

Žádná novátorská funkce

Na čem se nový iPhone zviditelní? Největší inovací má být dvojitý foťák, který ale dostane jenom v nejdražší a největší verzi iPhone 7 Pro. Jenže dvojitý fotoaparát už má třeba LG G5, kde slouží coby částečná náhrada optického zoomu, nebo Huawei P9, kde přidaná čočka pomáhá s lepší světelností výsledných snímků. iPhone by mohl šikovně zkombinovat obě výhody a posunout je na vyšší úroveň. Ale bude to stačit?

Chybí trumfy ostatních vlajkových lodí

Navíc iPhonům stále chybí vychytávky, které už dnes spousta lidí po špičkovém telefonu požaduje – voděodolnost, rychlé nebo bezdrátové dobíjení, optická stabilizace foťáku (má ji jen velký iPhone Plus) nebo displej s qHD rozlišením. Přišel taky o korunu nejlépe fotícího mobilu, o kterou se momentálně dělí Samsung a LG. Displej iPhonů taky stojí na zastaralé LCD technologii, zatímco ostatní přecházejí na OLED – ta je výrazně energeticky úspornější, má ale i lepší kontrastní, barevné a další parametry. Navíc umožňuje efektivně zahrnout funkci always-on. Právě o tom, že by mohl mít iPhone 7 OLED displej, se však šušká. Uvidíme, kolik z dosud opomíjených vlastnostní Apple do nové generace doplní.

Zrušení audio konektoru

Největší kontroverzí chystaného iPhonu má být zrušení 3,5 mm výstupu na sluchátka nebo reproduktory. Apple tvrdí, že budoucnost je v bezdrátu, v čemž má v zásadě pravdu. Jenže kabelové připojení je stále nedostižné kvalitou zvuku, méně vybíjí baterii a hlavně jsou srovnatelná drátová sluchátka podstatně levnější, než ta bezdrátová. Příznivcům drátového řešení nabídne Apple sluchátka s lightning konektorem. Každopádně bezdrátový přenos umí většina telefonů už dnes, takže odstraněním jacku nenabídne Apple žádnou "budoucnost", pouze sebere svým zákazníkům možnost volby.

Pomalý obr

Telefony od Apple stále mají své kouzlo a spousta lidí si je koupí už jenom proto, že jsou na ně zvyklí a oceňují jejich fungující a vyladěný ekosystém. Největším problémem iPhonů je ale dravá a dynamická konkurence, která jim v posledních letech vyrostla, a jež jim ubírá zákazníky. Řeč je hlavně o čínských značkách, které už umí připravit i vlajkové lodi se skvělým zpracováním, výkonem i vlastními vychytávkami; a které jsou výrazně levnější. Agresivní cenovou politiku si můžou dovolit i díky pomoci čínského státu.

Apple bohužel poslední dobou čím dál tím více připomíná přerostlého obra, jehož rány sice pořád mají pořádnou sílu, ale chybí mu rychlost a obratnost.

Co myslíte, zvládne Apple s novým iPhonem vytřít všem pochybovačům zrak?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný