17. srpna 2022 11:13

5 důvodů, proč byste si měli koupit levný mobil místo drahého

Čím dražší, tím lepší? Ve skutečnosti je to daleko komplikovanější.

Když chcete to nejlepší, je třeba si připlatit. Ve světě mobilních telefonů navíc v posledních letech platí, že za ty nejlepší kousky se oproti střední třídě připlácí čím dál tím víc. Nejlepší mobily tak často vyjdou dráž než kvalitní počítače, které většinou dokážou sloužit daleko delší dobu.

Levné mobily jsou přitom v mnoha ohledech lepší volbou než ty drahé a ušetřené peníze nejsou zdaleka jediným argumentem. Vybrali jsme pětici těch nejpodstatnějších.

1) Za zlomek ceny prakticky stejná služba

Když jste si kdysi koupili levný mobil, většinou to byl opravdu šunt, který při první příležitosti ukázal své limity a sotva se dožil konce záruční doby. Jenže doba se změnila a telefony nižší střední třídy v ceně kolem šesti tisíc už zvládnou nároky každodenního provozu bez většich omezení, stačí si pohlídat, aby měl slušnou porci alespoň 6GB RAM, což zaručí svižné spouštění a přepínání aplikací.

2) Méně lesku, větší odolnost

Drahé mobily se chlubí prémiovými materiály, mezi kterými obvykle dominuje sklo. Levnější mobily maji většinou tělo z plastu, který je však lehčí, často se lépe drží v ruce a hlavně není tak křehký. Levnější mobil tak daleko spíš odolá pádu na chodník či podlahu. Když nemáte ochranný obal a přistane tvrdě na čelní stranu, většinou to skončí stejně u drahých i levných mobilů – tedy nutností vyměnit sklo, ale často rovnou celý displej. Výměna kterého displeje vás pak vyjde klidně i násobně dráž?

3) Stejně ho za pár let vyměníte

Vybavenější telefony tolik nestárnou a bývají použitelné delší dobu. Jenže nalejme si čistého vína – komu telefon skutečně vydrží čtyři, pět nebo více let? Většina lidí do té doby stihne telefon buď tak zničit, že už se nevyplatí jeho oprava, nebo se prostě nechá zlákat vychytávkami nějaké novinky na trhu, kterou sice úplně nepotřebují, ale stejně ji chtějí. Prodejní cena jejich kdysi drahého telefonu už ale mezitím spadla natolik, že ho raději věnují někomu z příbuzenstva. Není lepší absolvovat tenhle spotřební cyklus s menšími náklady?

4) Větší výdrž baterie

Špičkové procesory, zářivé displeje s vysokou obnovovací frekvencí, rychlé 5G modemy a hubená sexy těla – to jsou všechno prvky drahých mobilů, které zároveň přispívají k jejich menší výdrži. Levnější mobily sice neohromí svou rychlostí nebo HDR obrazem, ale často mají ještě večer více než polovinu šťávy. Právě mezi levnějšími modely často najdete sice lehce baculatější kousky, ale klidně s baterii o kapacitě až 6 000 mAh.

5) Větší výběr a praktické funkce

Chcete audio jack, úložiště rozšiřitelné paměťovou kartou nebo třeba možnost odemykat telefon dotykem prstu na zádech či boku telefonu? Všechno tohle vám nabídnou právě levnější telefony, ktere nejdou cestou unifikace a často si zachovávají vlastnosti, které nejdražší modely už dávno v rámci diktátu pokroku zahodily. Nemluvě o tom, že právě ve střední a nižší třídě je největší nabídka modelů, takže si vyberete přesně to, co opravdu potřebujete.

Zdroj: Autorský článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný