19. prosince 2019 13:08

Miliony lidí vybraly nejlepší fotomobil roku 2019. Co porazilo iPhone 11 Pro?

Letošní vítěz nebyl tak překvapivý jako ten loňský.

Slavný technologický youtuber Marques Brownlee neboli MKBHD už podruhé uspořádal velký výroční rozstřel fotomobilů. V loňském roce měl překvapivého vítěze v podobě levného konkurenta vlajkových lodí Pocophone F1. Letos čelo ovládl Samsung Galaxy Note 10+, který se ve finále utkal s mobilem stejné značky Galaxy S10e.

Šlo o test šestnácti mobilů, kdy lidé hodnotili sadu fotek pořízených za stejných podmínek a nahraných na sociální sítě, u nichž netušili, jakým byly pořízené mobilem. Dorazilo zhruba 4 miliony hlasů na Instagramu a 2 miliony na Twitteru.

V prvním kole se jednalo o portrétní snímek Marquese s oblohou a panoramatem v pozadí, který otestoval mnoho důležitých vlastností, zejména dynamický rozsah a přesnost expozice. Druhá byla fotka výrazně barevné láhve pod umělým osvětlením, třetí pak model auta držený v ruce. Finálová fotka pak pohled na otevřené prostranství v průmyslové zóně.

Vítězství Samsungů není překvapením, oba finalisté navíc sdílejí v podstatě stejný fotomodul. Mezi nejlépe fotící mobily jsou odborníky řazeny také Huawei Mate 30 a Google Pixel 4 - oba se dostaly do semifinále. Skvělé fotky má produkovat taky iPhone 11 Pro, ale fotka z něho neprošla ani prvním kolem, kde podlehla čínské štice OnePlus 7T Pro.

Fotky nahrané na sociální sítě jsou zmenšené a komprimované, proto si Marques všiml, že při jejich hodnocení nehrálo takovou roli množství detailů, ostrost či textura. Lidé zpravidla vybrali více prosvětlenou fotku z obou. V dalších fázích si pak všiml, že většinou vyhrála fotka, kde byla zaostřena větší část snímku, což však značí většinou nižší hlobku ostrosti, tedy i zpravidla méně kvalitní snímač.

Výraznější rozostření pozadí bylo spíše na škodu. Nejvíce to odskákal Pixel 4 v semifinále, kde vyprodukoval věrnější snímek než Galaxy S10e, bohužel s více rozostřeným pozadím... a taky méně prosvětlený.

Co říkáte na výsledky rozstřelu?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný