26. října 2020 00:04

Premiérová 9. série Živých mrtvých je tady! Začne na Prima COOL už v úterý 27. října

Vražedná válka mezi Rickem, jeho skupinou přeživších a nebezpečnými Spasiteli v čele s charismatickým zloduchem Neganem vyvrcholila na konci minulé série. Od zatím nejkrvavějšího střetu ve světě Živých mrtvých uplynul už rok a půl. Spojené komunity vedené Rickem se snaží vybojovat chvíli klidu a obnovit alespoň kus civilizace. Ale ukazuje se, že po této válce není nikdo vítězem…

Minulá série Živých mrtvých skončila dramatickým soubojem Ricka (Andrew Lincoln) a Negana (Jeffrey Dean Morgan). Charismatičtí vůdci dvou znepřátelených stran se střetli muž proti muži a málem to nepřežil ani jeden z nich. Těžce zraněný Rick držel Neganův život ve svých rukou. Na tom, jak se rozhodne, záviselo, jestli se mu podaří udržet si vlastní charakter. Rick nakonec vyslyšel poslední přání zesnulého syna, že nekonečné zabíjení musí přestat, a nechal Negana žít. Tím si ale zadělal na mnoho budoucích problémů a konfliktů, dokonce i mezi svými nejbližšími přáteli.

Devátá série začíná rok a půl po konci otevřené války s nebezpečnými Spasiteli. Spojené komunity se pod Rickovým vedením snaží společnými silami vydobýt aspoň trochu ze ztracené civilizace a zajistit si lepší budoucnost. Jenže svět, který znali, se rychle mění. Všechno, co předtím člověk postavil, se nezadržitelně drolí a rozpadá, příroda přebírá vládu nad okolím, svět se mění a přeživší musejí čelit novým problémům.

Jak plyne čas, hrdinové bojují s nečekanými překážkami, novými nebezpečími a samozřejmě i všudypřítomnými nemrtvými chodci. Ale nic z toho je nemůže připravit na setkání s novým smrtícím protivníkem, který ohrožuje samotnou myšlenku vybudovat civilizaci, o niž tolik usilují.

Zajímavosti:

 • Seriál Živí mrtví měl premiéru v říjnu 2010. Zatím vzniklo 10 sérií a celkem 149 epizod.
 • Vysílání nejnovější, desáté série přerušila koronavirová krize. Dlouho očekávaná závěrečná epizoda bude mít premiéru na amerických televizních obrazovkách v říjnu 2020 a nakonec nebude posledním dílem desáté řady. Na rok 2021 se plánuje šest dodatečných epizod, na které má později navázat už potvrzená jedenáctá série.
 • Jedenáctá série Živých mrtvých bude poslední.
 • Seriál Živí mrtví patří k nejúspěšnějším televizním pořadům současnosti. Také díky tomu vznikly dva spin-offy – spřízněné seriály. Živí mrtví: Počátek konce se vysílá už od roku 2015, v roce 2020 bude mít premiéru šestá série. Příběh seriálu zachycuje osudy jiné skupiny hrdinů, ale objevují se v něm i tváře z původních Živých mrtvých, jako je Morgan James v podání Lennieho Jamese nebo Dwight, kterého hraje Austin Amellio. Druhý seriál The Walking Dead: World Beyond bude mít premiéru na podzim nebo v zimě 2020 a zaměří se na mnohem mladší, dospívající hrdiny. Zároveň se připravují tři celovečerní filmy, ve kterých se má vrátit oblíbený hrdina původního seriálu, jenž dříve zmizel neznámo kam.
 • Na konec původního seriálu Živí mrtví mají navázat dva úplně nové seriály. První se má soustředit na další osudy oblíbených hrdinů Daryla a Carol. Druhý má být volnou antologií různých uzavřených příběhů, ve kterých se znovu objeví i tváře známé z ostatních seriálů.
 • Devátá série živých mrtvých má celkem 16 epizod.
 • V deváté sérii se naposledy objevuje jedna z hlavních hvězd seriálu – a dosud hlavní hrdina celé ságy – bývalý šerif Rick Grimes, kterého hraje Andrew Lincoln. Herec prohlásil, že vzhledem k tomu, že žije v Anglii a seriál se natáčí každoročně šest měsíců v Americe, se rozhodl odejít, aby mohl trávit více času se svými dětmi.
 • Lauren Cohanová, která patří k hlavním hvězdám seriálu a hraje odvážnou Maggie, se objevuje jenom v prvních pěti epizodách deváté série. V následující desáté sérii prakticky úplně chybí. Hlavním důvodem její absence je to, že přijala roli v akčním seriálu Whiskey Cavalier o tajných misích agentky CIA a agenta FBI. Ale herečka se má vrátit k roli Maggie v připravované 11. sérii Živých mrtvých – a je možné, že se objeví už v dodatečných šesti dílech desáté řady.
 • V deváté sérii se znovu objevují John Bernthal (Punisher), který si v dřívějších epizodách zahrál Rickova parťáka Shanea Walshe, Soneequa Martin-Greenová (Star Trek: Discovery), jež si zahrála Sashu, a Scott Wilson, který si zahrál Hershela. Scott Wilson zemřel 6. října 2018 na leukémii ještě předtím, než měla premiéru epizoda, v níž hraje.
 • Tvůrci seriálu dopředu prozradili, že v ději deváté série Živých mrtvých dojde k posunu v čase dopředu – stejně jako se stalo v komiksové předloze. Jedním z důvodů, proč se pro to rozhodli, byla snaha dát seriálu novou podobu a atmosféru. Devátá série začíná asi rok a půl po událostech z konce osmé řady. V pozdějších epizodách dochází k ještě jednomu velkému časovému posunu.
 • Seriál Živí mrtvi vznikl podle stejnojmenné komiksové série Roberta Kirkmana.
 • Děj 9. série se volně inspiroval událostmi z komiksu Živí mrtví, ke kterým došlo v číslech 127–144. V češtině vyšel tento příběh v knihách Živí mrtví: Nový začátek, Šepot a řev a Život a smrt.
 • Devátá série se začala natáčet 30. dubna 2018 v městě Atlanta v americkém státě Georgia.
 • První epizodu deváté série režíroval Greg Nicotero, který pracuje na seriálu také jako výkonný producent a šéf týmu maskérů. Nicotero patří k nejlepším a nejuznávanějším maskérům v oboru. Začínal na zombie hororu Den mrtvých, který v roce 1985 natočil režisér George A. Romero.
 • Sedmou epizodu deváté série režíroval Michael Cudlitz, který si dříve zahrál jednoho z hlavních hrdinů seriálu – Abrahama Forda.
 • V deváté sérii se objevují nové záporné postavy – Šeptači, maskovaní kůží staženou ze zombie. Greg Nicotero prozradil, že chtěl, aby jejich masky vypadaly jinak než v komiksu – tak, jako by se stále ještě rozkládaly a roztékaly přímo na tváři těch, co je nosí. Nicotero se snažil vyhnout tomu, aby maska připomínala vraždícího maniaka Leatherface ze slavné hororové série Texaský masakr motorovou pilou. Místo toho chtěl docílit vzhledu něčeho neživého a nehybného ve stylu masky zabijáka Michaela Myerse z jiné slavné hororové série Halloween. Jeho záměrem bylo, aby se pod maskou Šeptačů nedaly vyčíst vůbec žádné emoce.
 • Slavná seriálová znělka se po devíti letech dočkala nové vizuální podoby. Od deváté epizody se v ní objevují pozměněné a úplně nové motivy, mimo jiné Darylův motocykl a kuše nebo Michoneina katana. Novou podobu znělky inspirovaly původní komiksy a westerny.
 • Postavení mužů a žen ve světě Živých mrtvých je rovnoprávné. Lauren Cohanová, která hraje jednu z hlavních hrdinek Maggie, říká, že postavy seriálu charakterizují jejich činy, a ne to, jaké mají pohlaví. Dodává, že je pyšná na to, když se jí a jejím kolegyním svěřují divačky, že dávají hrdinky seriálu za vzor svým dcerám.
 • Tvůrci Živých mrtvých původně nemohli najít televizní stanici, která by měla o seriál zájem. Kabelové televizi HBO se Živí mrtví zdáli příliš brutální a krvaví. Živí mrtví se nakonec stali stejně úspěšným seriálem jako Hra o trůny, která je největším hitem HBO – ale už o několik let dříve.
 • Mezi hlavní tvůrce seriálu patří producentka Gale Ann Hurdová, která před Živými mrtvými pracovala na filmech Terminátor, Terminátor 2: Den zúčtování, Vetřelci a Armageddon. Podílí se také na seriálech Živí mrtví: Počátek konce a The Walking Dead: World Beyond.
 • Gale Ann Hurdová prosadila, aby herci a štáb v rámci ochrany životního prostředí během natáčení používali tablety a chytré telefony místo scénářů a dalších dokumentů vytištěných na papíře. Daří se tak omezit spotřebu papíru.
 • Živé mrtvé uvedl na televizní obrazovky režisér a producent Frank Darabont, který se proslavil filmy Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle a Mlha podle románů Stephena Kinga. Darabont začínal v branži jako scenárista hororových filmů jako Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna, Sliz nebo Moucha 2.
 • Děj seriálu se volně inspiruje příběhem komiksové předlohy. Hrdinové se musí vypořádat s přibližně stejnými překážkami a padouchy. Ale scenáristé seriálu často „odepisují“ jiné postavy. Například Carol, která patří k nejoblíbenějším seriálovým postavám, je v komiksech dávno po smrti. Sophie nebo Andrea, které v seriálu zemřely, na komiksových stránkách přežily mnohem déle. K nejoblíbenějším seriálovým hrdinům navíc patří Daryl, který v komiksech vůbec není.
 • Autorem hudby k Živým mrtvým je skladatel Bear McCreary (Cizinka, Battlestar Galactica, Da Vinciho démoni). Úvodní znělka je jednoduchý smyčcový motiv, který se neustále opakuje a postupně nabírá na intenzitě.
 • Děj Živých mrtvých se odehrává nejdříve v okolí města Atlanta v americkém státě Georgia a v pozdějších sériích v blízkosti Alexandrie ve Virginii.
 • Seriál se natáčí převážně v blízkosti města Senoia nedaleko Atlanty v americkém státě Georgia, kde vznikají i mnohé filmy a seriály studia Marvel. Americký stát Georgia nabízí filmařům daňové úlevy, aby zajistil návrat velkých produkčních studií a podpořil rozvoj místní ekonomiky.
 • Scény z Království vznikají na bývalé armádní základně Fort McPherson přestavěné na filmové studio, které vlastní herec a filmař Tyler Perry.
 • Během natáčení se používá 16mm film.
 • Seriál Živí mrtví bývá chválen za značnou různorodost hrdinů a vysoké zastoupení menšin.
 • Zatím vznikly čtyři webové minisérie ze světa Živých mrtvých, které byly uveřejněné on-line.
 • Vysílání seriálů Živí mrtví a Živí mrtví: Počátek konce v Americe a Velké Británii provází zábavná talk show Talking Dead. Hosté, mezi kterými jsou slavné osobnosti, herci a tvůrci seriálu, v ní rozebírají události právě odvysílaného dílu.

Postavy:

Rick Grimes (Andrew Lincoln)

Bývalý šerif s nekompromisní povahou je ideálním vůdcem v těžkých časech. Dříve vedl komunitu Alexandrie. Snaží se vyrovnat se smrtí dospívajícího syna Carla. Společně se svou přítelkyní Michone vychovává malou dceru. Je statečný, obětavý. Jeho zbraní je velký kolt Python.

Andrew Lincoln

Anglický herec se narodil 14. září 1973 v britské metropoli Londýn. Než získal klíčovou roli v seriálu Živí mrtví, prosadil se na divadle. Před kamerou na sebe upozornil jako tajný ctitel Keiry Knightley v romantické komedii Láska nebeská. Objevil se v seriálu Protiúder. Lincoln je herecké jméno, jeho rodné příjmení je Clutterbuck. Vystudoval Královskou akademii dramatického umění. Jeho manželkou je Gael Andersonová, dcera zpěváka Iana Andersona ze skupiny Jethro Tull. Mají spolu dceru a syna.

Daryl Dixon (Norman Reedus)

Bývalý vyvrhel moderní společnosti je vzácným příkladem muže, ze kterého udělala apokalypsa lepšího člověka. Rickovu skupinku přeživších bere jako svou rodinu. Je statečný, obětavý, schopný a ochotný udělat pro ostatní cokoli, co je třeba. Přes počáteční neshody se stal Rickovým nejlepším přítelem a „bratrem“. Je skvělým lovcem, jeho typickou zbraní je lovecká kuše.

Norman Reedus

Americký herec a bývalý model se narodil 6. ledna 1969 v Hollywoodu na Floridě. Proslavil se filmem Pokrevní bratři a seriálem Živí mrtví. Je jedním ze dvou posledních členů původního hereckého obsazení Živých mrtvých. Zahrál si ve videohře Death Stranding. V minulosti fotil pro značku Prada. Má syna s bývalou přítelkyní, modelkou Helenou Christenssen. Kvůli dopravní nehodě má od roku 2005 oční důlek podložený titanem. Je vášnivým motorkářem. Kromě herectví se věnuje fotografování. Je ve vztahu s herečkou Diane Krugerovou, se kterou má dceru.

Maggie Rhee (Lauren Cohanová)

Je stejně půvabná jako nekompromisní. Když se pro něco rozhodne, dříve nebo později toho dosáhne. Vyrostla na farmě, proto má užitečné znalosti o životě v přírodě. Rick důvěřuje jejím vůdčím schopnostem, které se projevily, když se stala velitelkou komunity na Hilltopu. Je odvážná a věří, že lidé si mají pomáhat. Má malé dítě. Nenávidí Negana, protože jí zabil manžela.

Lauren Cohanová

Anglicko-americká herečka se narodila 7. ledna 1982 v New Jersey. Vyrůstala ve Velké Británii, protože její matka pochází ze Skotska. Kromě Živých mrtvých se objevila v seriálech Upíří deníky, Lovci duchů a Chuck. Zahrála si matku mladého Bruce Wayna ve filmu Batman v. Superman: Úsvit spravedlnosti. Jeffrey Dean Morgan, který se objevuje v Živých mrtvých jako zloduch Negan, hrál jejího manžela.

Michone (Danai Gurira)

Bojovnice vyzbrojená japonským samurajským mečem katana se nenechá jen tak něčím zaskočit. Už není tak samotářská jako dřív. V jejím životě se znovu objevili lidé, které miluje – počínaje Rickem, který se stal jejím partnerem.

Danai Gurira

Americká herečka a divadelní autorka se narodila 14. února 1978 v americké Iowě. Proslavila se rolí v seriálu Živí mrtví. Zahrála si ve filmech Black Panther, Avengers: Infinity War, Avengers: Endgame a v seriálu Tréme. Kromě herectví se věnuje také psaní divadelních her. Za hru Eclipse uvedenou na Broadwayi byla nominována ne prestižní cenu Tony. Její rodiče pocházejí z afrického Zimbabwe. Když jí bylo pět let, rodina se přestěhovala zpátky do Afriky. Je nejmladší ze čtyř sourozenců. Kromě angličtiny ovládá další tři jazyky: francouzštinu, šonštinu a xhoštinu.

Carol Peletierová (Melissa McBride)

Z bývalé domácí puťky, které ubližoval vlastní bývalý manžel, se stala po zuby ozbrojená bojovnice, připravená na všechno. Prošla si několika traumaty. Žije v Království, po boku svého nového manžela, krále Ezekiela.

Melissa McBride

Americká herečka se narodila 23. května 1965 v Kentucky. Než se stala herečkou, pracovala jako vedoucí castingu. Před kamerou se objevuje od 90. let. Zahrála si v hororu Mlha podle předlohy Stephena Kinga. Režisér filmu Frank Darabont ji pak obsadil do Živých mrtvých. V minulosti se jí podařilo přesvědčit tvůrce, aby nenechali zabít její postavu, a následně se stala jednou z největších hvězd seriálu. Dnes je jednou ze dvou posledních členů původního hereckého obsazení Živých mrtvých. Měla tři sourozence, všichni už zemřeli. Má psa a dvě kočky.

Tara Chamblerová (Alanna Mastersonová)

Navzdory občasné bezradnosti se dokáže postarat sama o sebe, a když je třeba, pomoci ostatním. Má bojovného ducha, ale dokázala odpustit bývalým Spasitelům, i když jí jeden z nich zabil přítelkyni. Vyráží do okolí a shání zásoby pro Alexandrii.

Alanna Mastersonová

Americká herečka se narodila 27. června 1988 na Long Islandu v New Yorku. Seriál Živí mrtví je její zatím největší hereckou příležitostí. Její otec byl libanonsko-australského původu. Má jednoho vlastního bratra a dva nevlastní: Jordan Masterson, Danny Masterson a Christopher Masterson jsou také herci a v 90. letech se objevili v různých úspěšných seriálech. To ji inspirovalo stát se herečkou. Je příznivkyní scientologie a stejně jako její bratři kvůli tomu nemluví se svým otcem. V listopadu 2015 se jí narodila dcera. Během natáčení Živých mrtvých se její těhotenství muselo maskovat.

Eugene Porter (Josh McDermitt)

Génius, který je poněkud neschopný postarat se sám o sebe, je v srdci dobrák. Zradil Negana, když ho odvezl z Alexandrie a udělal z něj jednoho ze Spasitelů, a díky tomu přispěl k jeho porážce. Sám se považuje za zbabělce. Tajně miluje Rositu.

Josh McDermitt

Americký herec a komik se narodil 4. června 1978 v arizonském Phoenixu. Objevil se v seriálu Živí mrtví a sitcomu Retired at 35. Je členem improvizační komediální skupiny Robert Downey Jr. Stal se kvalifikovaným pilotem horkovzdušného balónu.

Rosita Espinosa (Christian Serratosová)

Neohrožená, půvabná mladá žena se vyzná v autech, zbraních a výbušninách. Když je třeba, dokáže bez mrknutí oka nemilosrdně zabít. Je pragmatická a netrpělivá – hlavně co se Spasitelů týče. Nezapomněla, že Negan zabil jejího bývalého přítele.

Christian Serratosová

Americká herečka se narodila 21. září 1990 v kalifornské Pasadeně. Kromě Živých mrtvých si zahrála ve filmové sérii Twilight sága nebo v seriálu Selena. Její matka pochází z Mexika, otec z Itálie. Od tří let se věnovala krasobruslení a její trenéři tvrdili, že má šanci dostat se na olympiádu. Od sedmi let byla modelkou. Bojuje za práva zvířat a zúčastnila se několika kampaní organizace PETA. Je ve vztahu s Davidem Boydem, zpěvákem skupiny New Politics, se kterým má dceru.

Negan (Jeffrey Dean Morgan)

Charismatický bývalý vůdce Spasitelů vládl tvrdou rukou a neposlušnost krutě trestal. Po porážce byl odsouzen k uvěznění. Žije za mřížemi v hanbě, ale ne zapomnění.

Jeffrey Dean Morgan

Americký herec se narodil 22. dubna 1966 v Seattlu. Proslavil se rolemi v seriálech Živí mrtví, Chirurgové, Dobrá manželka, Tráva a Lovci duchů. Zahrál si také v seriálech Extant a Město divů nebo ve filmu Watchmen: Strážci. Na střední škole hrával americký fotbal a byl kapitánem basketbalového týmu. Díky basketbalu se také dostal na vysokou školu, ale kvůli zranění musel přestat hrát. Jeho kamarádem je herec Paul Rudd, se kterým vlastní obchod se sladkostmi. Je podruhé ženatý s herečkou Hilarie Burtonovou, se kterou má syna a dceru.

Paul „Ježíš“ Rovia (Tom Payne)

Vynalézavý průzkumník z kolonie Hilltop se stal pravou rukou Maggie a často je jejím hlasem rozumu. Není vůdčí typ, ale mezi ostatními je hodně oblíbený. Je hbitý, spolehlivý a přátelé mu říkají Ježíš, protože tak vypadá.

Tom Payne

Anglický herec se narodil 21. prosince 1982 v Chelmsfordu. Upozornil na sebe rolemi v seriálech Živí mrtví, Waterloo Road a Prodigal Son. Vystudoval herectví. Jeho mladší bratr Will je také herec. Od roku 2013 je jeho přítelkyní zpěvačka Jennifer Åkermanová.

král Ezekiel (Khary Payton)

Charismatický a rozvážný panovník Království ví, že k němu jeho lidé vzhlížejí, proto se takřka za všech okolností drží role. Nerad se vrhá bezhlavě do akce. Po počátečním váhání pomohl Rickovi porazit Negana. Oženil se s Carol.

Khary Payton

Americký herec se narodil 16. května 1972 v Augustě. Upozornil na sebe rolemi v seriálech Živí mrtví a General Hospital. Namluvil několik postav v různých animovaných seriálech, filmech a videohrách. Je rozvedený a má dvě děti.

Aaron (Ross Marquad)

Schopný a vynalézavý průzkumník z Alexandrie stál na Rickově straně od první chvíle, kdy se potkali. Během války se Spasiteli přišel o svého partnera. Vychovává malou adoptovanou dceru.

Ross Marquad

Americký herec se narodil 22. srpna 1981 v Coloradu. Zahrál si v seriálu Živí mrtví a objevil se ve filmech Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame. Je proslulý tím, že umí věrně napodobit mnoho známých osobností.

otec Gabriel Stokes (Seth Gilliam)

Křesťanský kněz s několika hříchy na krku ušel od prvního setkání s Rickem dlouhou cestu. Našel odvahu i ztracenou víru a dokáže udělat cokoli, co je třeba pro přežití své, ale hlavně ostatních.

Seth Gilliam

Americký herec se narodil 5. listopadu 1968 v New Yorku. Zahrál si v seriálech Živí mrtví, The Wire – Špína Baltimoru, Vlčí mládě a Oz. Vystudoval State University of New York at Purchase. Je ženatý a má jedno dítě.

Enid (Katelyn Naconová)

Mladá žena je zvyklá poradit si za všech okolností. Následovala Maggie do Hilltopu, aby jí pomáhala nejlépe, jak může, a přijala ji jako svůj vzor. Učí se základy medicíny.

Katelyn Naconová

Americká herečka a muzikantka se narodila 11. června 1999 v Atlantě v Georgii. Zahrála si v seriálu Živí mrtví a Ozn@čená. V roce 2015 jí vyšlo první hudební EP s názvem Love in May.

Alfa (Samantha Mortonová)

Nebezpečná vůdkyně Šeptačů, nové tajuplné skupiny, která se maskuje tvářemi mrtvých a ukrývá se mezi všudypřítomnými nemrtvými chodci. Chce uvrhnout svět do chaosu.

Samantha Mortonová

Anglická herečka a režisérka se narodila 13. května 1977 v městě Nottingham. Zahrála si ve filmech Emma, Jana Eyrová, Minority Report nebo Sladký ničema, za který byla nominována na Oscara a Zlatý glóbus. Zahrála si také v seriálech Živí mrtví a Nevěstky. Je částečně polského původu. Když jí bylo osm let, její rodiče se rozvedli. Krátce žila s otcem, který byl alkoholik. Matka se o ni nestarala. Dospívala střídavě v pěstounské péči a dětských domovech, kde se podle svých slov stala obětí sexuálního obtěžování. Pod vlivem drog vyhrožovala jedné dívce, že ji zabije. Byla usvědčena a odsouzena k osmnácti týdnům v nápravném zařízení. S herectvím začala už ve třinácti letech. V roce 2006 ji udeřila do hlavy padající suť, následkem toho utrpěla mrtvici a málem zemřela. Musela se na 18 měsíců stáhnout z práce i veřejného života, aby se znovu naučila chodit. Jejím bývalým přítelem je herec Charlie Creed-Miles, se kterým má syna. Dalším jejím přítelem byl filmař Harry Holm, který je synem herce Iana Holma a s nímž má dceru a syna.

Premiérová 9. série Živých mrtvých začíná na Prima COOL v úterý 27. října ve 22:30.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný