14. září 2018 16:15

Premiérová 8. série Živých mrtvých je konečně tady. Začne na Prima COOL už v neděli 23. září!

Až doteď šlo o přežití. Ale to už nestačí. Rick si konečně uvědomil, že s někým, kdo rozbíjí lidem hlavy baseballovou pálkou omotanou ostnatým drátem, se nedá rozumně jednat. Spojil síly s ostatními komunitami, které utlačují Spasitelé. Začíná otevřená válka! Spasitelů je více, jsou lépe vyzbrojení a neznají slitování – jenže Rick je pevně rozhodnutý vybojovat lepší budoucnost. Útok je rychlý, a protože žádná bitva se neobejde bez obětí, krev poteče n

Minulou sérii se Rick (Andrew Lincoln) a jeho skupina přeživších střetli s dosud nejnebezpečnějším nepřítelem. Nechali se ukolébat pohodlím a relativním bezpečím oplocené Alexandrie. Brutální zvrat událostí jim rychle připomněl, jak krutý a zvrácený je svět, ve kterém žijí.

Negan (Jeffrey Dean Morgan) a jeho Spasitelé srazili Rickovu skupinu na kolena. Zoufalý Rick sžíraný pocitem bezmoci přesvědčil ostatní, aby sklonili hlavy, dodržovali Neganova pravidla a vyhověli jeho požadavkům. Ale pak si uvědomil, že s někým, kdo zabijí baseballovou pálkou omotanou ostnatým drátem, se nedá rozumně jednat. Obrátil se na další komunity, které Spasitelé vydírali a zneužívali, a začal budovat armádu.

Alexandrie tak spojila síly s Hilltopem a Královstvím. Společně se konečně můžou postavit Neganovi a jeho lidem. Začíná otevřená válka! Spasitelů je více, jsou lépe vyzbrojení a neznají slitování – jenže Rick a jeho spojenci bojují za lepší budoucnost. Hrdinové vzdorují zloduchům tváří v tvář, jejich útok je rychlý a krvavý… A na frontových liniích se najednou stírají rozdíly mezi tím, kdo je dobrý a kdo je zlý.

Až doteď šlo jenom o přežití. Rick si však uvědomuje, že to už nestačí. Aby mohli znovu žít, musí si vybojovat ztracenou svobodu. Žádná válka se neobejde bez ztrát. Krev poteče na obou stranách. Ale Rick stojí pevně v čele Alexandrie. Maggie (Lauren Cohan) vede Hilltop. A král Ezekiel (Khary Payton) panuje Království. Blíží se konec Neganovy krutovlády?

Zajímavosti:

 • Osmá série má 16 epizod.
 • Živí mrtví vznikli podle stejnojmenné komiksové série Roberta Kirkmana.
 • Děj 8. série se volně inspiroval událostmi z komiksu Živí mrtví, ke kterým došlo v číslech 117–126.
 • Příběh vyšel česky ve dvou knihách Živí mrtví 20: Totální válka – část první a Živí mrtví 21: Totální válka – část druhá.
 • Osmá série se začala natáčet 25. dubna 2017 v městě Atlanta v americkém státě Georgia. O dva a půl měsíce později, 12. července 2017, bylo natáčení přerušeno kvůli tragické nehodě na place. Kaskadér John Bernecker, který pracoval na předchozích epizodách Živých mrtvých nebo filmech Black Panther, Rychle a zběsile 8, Logan a filmové sérii Hunger Games, se zřítil z více než šestimetrové výšky na betonovou podlahu a zemřel.
 • První epizoda je zároveň 100. dílem seriálu Živí mrtví.
 • První epizodu režíroval výkonný producent Greg Nicotero.
 • Greg Nicotero pracuje na seriálu nejen jako výkonný producent a režisér. Je především šéfem týmu šikovných maskérů, kteří vytvářejí všechny možné podoby zombie. Nicotero patří k nejlepším a nejuznávanějším maskérům v oboru. Začínal na zombie hororu Den mrtvých, který v roce 1985 natočil legendární režisér George A. Romero.
 • V 8. sérii se naposledy objevuje herec Lennie James. Jeho postava Morgan James se po událostech 8. série přesouvá do 4. série spin-offu – spřízněného seriálu Živí mrtví: Počátek konce.
 • Postavení mužů a žen ve světě Živých mrtvých je rovnoprávné. Lauren Cohan, která hraje jednu z hlavních hrdinek, Maggie, říká, že postavy jsou charakterizovány svými činy, a ne tím, jaké mají pohlaví. Dodává, že je pyšná na to, když se jí a jejím kolegyním svěřují divačky, že dávají hrdinky seriálu za vzor svým dcerám.
 • Tvůrci Živých mrtvých původně nemohli najít televizní stanici, která by měla o seriál zájem. Kabelové televizi HBO se Živí mrtví zdáli příliš brutální a krvaví. Živí mrtví se nakonec stali úspěšnějším seriálem než Hra o trůny, která je největším hitem HBO.
 • Mezi hlavní tvůrce seriálu patří producentka Gale Ann Hurd, která před Živými mrtvými pracovala na filmech Terminátor, Terminátor 2: Den zúčtování, Vetřelci a Armageddon. Podílí se také na seriálu Živí mrtví: Počátek konce.
 • Živé mrtvé uvedl na televizní obrazovky režisér a producent Frank Darabont, který se proslavil filmy Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle a Mlha podle románů Stephena Kinga. Darabont začínal v branži jako scenárista hororových filmů jako Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna, Sliz nebo Moucha 2.
 • Děj seriálu se volně inspiruje příběhem komiksové předlohy. Hrdinové se musí vypořádat s přibližně stejnými překážkami a padouchy. Ale scenáristé seriálu často „odepisují” jiné postavy. Například Carol, která patří k nejoblíbenějším seriálovým postavám, je v komiksech dávno po smrti. Sophie nebo Andrea, které v seriálu zemřely, na komiksových stránkách přežily mnohem déle. K nejoblíbenějším seriálovým hrdinům navíc patří Daryl, který v komiksech vůbec není.
 • Autorem hudby k Živým mrtvým je skladatel Bear McCreary (Cizinka, Battlestar Galactica, Da Vinciho démoni).
 • Děj Živých mrtvých se odehrává nejdříve v okolí města Atlanta v americkém státě Georgia a v pozdějších sériích v blízkosti Alexandrie ve Virginii.
 • Seriál se natáčí v blízkosti města Senoia nedaleko Atlanty v americkém státě Georgia.
 • Scény z Království vznikají na bývalé armádní základně Fort McPherson přestavěné na filmové studio, které vlastní herec a filmař Tyler Perry.
 • Během natáčení se používá 16mm film.
 • Zatím vznikly čtyři webové minisérie ze světa Živých mrtvých, které byly uveřejněné online.
 • Vysílání Živých mrtvých v Americe a Velké Británii provází zábavná talk show Talking Dead. Hosté, mezi kterými jsou slavné osobnosti, herci a tvůrci seriálu, v ní rozebírají události právě odvysílaného dílu.

Postavy:

Rick Grimes (Andrew Lincoln)

Bývalý šerif s nekompromisní povahou je ideálním vůdcem v těžkých časech. Má plán, jak porazit Negana, a věří, že když jeho skupina přeživších spojí síly dohromady, nic ji nezastaví. Ale aby se to povedlo, musí přitvrdit. Je statečný, obětavý. Má dospívajícího syna Carla a malou dceru Judith, která nemusí být jeho vlastní. Jeho typickou zbraní je velký kolt Python.

Andrew Lincoln

Anglický herec se narodil 14. září 1973 v britské metropoli Londýn. Než získal klíčovou roli v seriálu Živí mrtví, prosadil se na divadle. Před kamerou na sebe upozornil jako tajný ctitel Keiry Knightley v romantické komedii Láska nebeská. Objevil se v seriálu Protiúder. Lincoln je herecké jméno, jeho rodné příjmení je Clutterbuck. Vystudoval Královskou akademii dramatického umění. Jeho manželkou je Gael Anderson, dcera zpěváka Iana Andersona ze skupiny Jethro Tull. Mají spolu dceru a syna.

Daryl Dixon (Norman Reedus)

Bývalý vyvrhel moderní společnosti je vzácným příkladem muže, ze kterého udělala apokalypsa lepšího člověka. Rickovu skupinku přeživších přijal jako svou rodinu. Je statečný, obětavý, schopný a ochotný udělat pro ostatní cokoli, co je třeba. Přes počáteční neshody se stal Rickovým nejlepším přítelem a „bratrem“. Jeho typickou zbraní je lovecká kuše.

Norman Reedus

Americký herec a bývalý model se narodil 6. ledna 1969 v Hollywoodu na Floridě. Proslavil se filmem Pokrevní bratři a seriálem Živí mrtví. V minulosti fotil pro značku Prada. Má syna s bývalou přítelkyní, modelkou Helenou Christenssen. Kvůli dopravní nehodě má od roku 2005 oční důlek podložený titanem. Je vášnivým motorkářem. Kromě herectví se věnuje fotografování. Je ve vztahu s herečkou Diane Kruger.

Maggie Rhee (Lauren Cohan)

Je stejně půvabná jako nekompromisní. Když se pro něco rozhodne, dříve nebo později toho dosáhne. Vyrostla na farmě, proto má užitečné znalosti o životě v přírodě. Rick důvěřuje jejím vůdčím schopnostem, které se projevily, když se stala velitelkou komunity na Hilltopu. Je odvážná a věří, že lidé si mají pomáhat. Čeká dítě. Chce se pomstít Neganovi, který jí zabil manžela.

Lauren Cohan

Anglicko-americká herečka se narodila 7. ledna 1982 v New Jersey. Vyrůstala ve Velké Británii, protože její matka pochází ze Skotska. Kromě Živých mrtvých se objevila v seriálech Upíří deníky, Lovci duchů a Chuck. Zahrála si matku mladého Bruce Wayna ve filmu Batman v. Superman: Úsvit spravedlnosti. Jeffrey Dean Morgan, který se objevuje v Živých mrtvých jako zloduch Negan hrál jejího manžela.

Michone (Danai Gurira)

Bojovnice vyzbrojená japonským samurajským mečem katana se nenechá jen tak něčím zaskočit. Už není tak samotářská jako dřív. V jejím životě se znovu objevili lidé, které miluje – počínaje Rickem a Carlem.

Danai Gurira

Americká herečka a divadelní autorka se narodila 14. února 1978 v americké Iowě. Proslavila se rolí v seriálu Živí mrtví. Zahrála si ve filmech Black Panther, Avengers: Infinity War a v seriálu Tréme. Její rodiče pocházejí z afrického Zimbabwe. Když jí bylo pět let, rodina se přestěhovala zpátky do Afriky. Je nejmladší ze čtyř sourozenců. Kromě angličtiny ovládá další tři jazyky: francouzštinu, šonštinu a xhoštinu.

Carol Peletier (Melissa McBride)

Z bývalé puťky, které ubližoval vlastní manžel, se stala po zuby ozbrojená bojovnice připravená na všechno. Ve snaze uniknout nekonečnému zabíjení se před časem stáhla do ústraní, ale teď už zase stojí pevně po Rickově boku.

Melissa McBride

Americká herečka se narodila 23. května 1965 v Kentucky. Než se stala herečkou, pracovala jako vedoucí castingu. Před kamerou se objevuje od 90. let. Zahrála si v hororu Mlha podle předlohy Stephena Kinga. Režisér filmu Frank Darabont ji pak obsadil do Živých mrtvých. V minulosti se jí podařilo přesvědčit tvůrce, aby nenechali zabít její postavu, a následně se stala jednou z největších hvězd seriálu. Měla tři sourozence, všichni už zemřeli. Má psa a dvě kočky.

Carl Grimes (Chandler Riggs)

Rickův dospívající syn si už prošel vším možným, dokonce musel provést císařský řez rezavým nožem na vlastní těhotné matce – a pak ji zbavit trápení. Prožívá těžké období puberty v ještě horších časech. V útočišti Alexandrie dostal šanci být znovu normálním teenagerem, ale na stejném místě zároveň přišel o oko. Je odvážný, prchlivý a nekompromisní.

Chandler Riggs

Mladý americký herec se narodil 27. června 1999 v Atlantě, kde vzniká seriál Živí mrtví. Roli v něm získal, když mu bylo deset let.

Morgan Jones (Lennie James)

První přeživší, na kterého Rick narazil, má za sebou těžké období. Přišel o manželku a pak vlastní vinou i o syna. Poslední dobou přichází o svůj těžce vydobytý klid a zpochybňuje vlastní pacifistický přístup k životu. Jeho typickou zbraní je hůl.

Lennie James

Britský herec, scenárista a divadelní autor se narodil 11. října 1965 v Nottinghamu. Objevil se v seriálech Jericho, Low Winter Sun a Živí mrtví nebo ve filmu Blade Runner 2049. Když mu bylo 10 let a zemřela mu matka, nechtěl se stěhovat za příbuznými do Ameriky a raději se nechal společně s bratrem umístit do dětského domova. Vyrůstal v pěstounské péči. Je ženatý a má tři dcery – mladší jsou dvojčata.

Tara Chambler (Alanna Masterson)

Navzdory občasné bezradnosti se dokáže postarat sama o sebe, a když je třeba, pomoci ostatním. Má bojovného ducha a chce se pomstít Dwightovi, který zabil její přítelkyni.

Alanna Masterson

Americká herečka se narodila 27. června 1988 na Long Islandu v New Yorku. Seriál Živí mrtví je její zatím největší hereckou příležitostí. Její otec byl libanonsko-australského původu. Má jednoho vlastního bratra a dva nevlastní: Jordan Masterson, Danny Masterson a Christopher Masterson jsou také herci a v 90. letech se objevili v různých úspěšných seriálech. To ji inspirovalo stát se herečkou. Je příznivkyní scientologie. V listopadu 2015 se jí narodila dcera. Během natáčení Živých mrtvých se její těhotenství muselo maskovat.

Eugene Porter (Josh McDermitt)

Génius, který je neschopný postarat se sám o sebe, je v srdci dobrák. Negan ho odvezl z Alexandrie a udělal z něj jednoho ze Spasitelů. Sám se považuje za zbabělce.

Josh McDermitt

Americký herec a komik se narodil 4. června 1978 v arizonském Phoenixu. Objevil se v seriálu Živí mrtví a sitcomu Retired at 35. Je členem improvizační komediální skupiny Robert Downey Jr Jr. Stal se kvalifikovaným pilotem horkovzdušného balónu.

Rosita Espinosa (Christian Serratos)

Neohrožená půvabná mladá dívka se vyzná v autech, zbraních a výbušninách. Když je třeba, dokáže bez mrknutí oka nemilosrdně zabít. Je pragmatická a netrpělivá – hlavně co se Spasitelů týče. Chce se pomstít Neganovi za to, že zabil jejího bývalého přítele.

Christian Serratos

Americká herečka se narodila 21. září 1990 v kalifornské Pasadeně. Kromě Živých mrtvých si zahrála ve filmové sérii Twilight sága. Její matka pochází z Mexika, otec z Itálie. Od tří let se věnovala krasobruslení a její trenéři tvrdili, že má šanci dostat se na olympiádu. Od sedmi let byla modelkou. Bojuje za práva zvířat a zúčastnila se několika kampaní organizace PETA. Je ve vztahu s Davidem Boydem, zpěvákem skupiny New Politics, se kterým má dceru.

Negan (Jeffrey Dean Morgan)

Charismatický vůdce Spasitelů je prvotřídním zloduchem – takovým, kterého člověk nenávidí k smrti rád. Má stejný usměvavý škleb, když se baví s atraktivní ženou, jako když někomu ubližuje. Pro Ricka a jeho skupinu má slabost, protože na první pohled pozná, že jsou to schopní a užiteční lidé. Vládne tvrdou rukou a neposlušnost krutě trestá.

Jeffrey Dean Morgan

Americký herec se narodil 22. dubna 1966 v Seattlu. Proslavil se rolemi v seriálech Živí mrtví, Chirurgové, Dobrá manželka, Tráva a Lovci duchů. Zahrál si také v seriálech Extant a Město divů nebo ve filmu Watchmen: Strážci. Na střední škole hrával americký fotbal a byl kapitánem basketbalového týmu. Díky basketbalu se také dostal na vysokou školu, ale kvůli zranění musel přestat hrát. Je rozvedený a má vztah s herečkou Hilarie Burton. Mají spolu syna a dceru.

Paul „Ježíš“ Rovia (Tom Payne)

Vynalézavý zvěd z kolonie Hilltop si rychle padne s Rickem a jeho skupinou do oka. Není vůdčí typ, ale mezi ostatními je hodně oblíbený. Je hbitý, spolehlivý a přátelé mu říkají Ježíš, protože tak vypadá. Věří Maggie a pomáhá jí, jak může.

Tom Payne

Anglický herec se narodil 21. prosince 1982 v Chelmsfordu. Upozornil na sebe rolemi v seriálech Živí mrtví a Waterloo Road. Vystudoval herectví. Jeho mladší bratr Will je také herec. Od roku 2013 je jeho přítelkyní zpěvačka Jennifer Åkerman.

král Ezekiel (Khary Payton)

Charismatický a rozvážný panovník Království ví, že k němu jeho lidé vzhlížejí, proto se takřka za všech okolností drží role. Nerad se vrhá bezhlavě do akce. Udržoval křehký mír se Spasiteli, ale nakonec se přiklonil na Rickovu stranu. Jeho ochránkyní a zároveň domácím mazlíčkem je poloochočená samice tygra bengálského jménem Šiva.

Khary Payton

Americký herec se narodil 16. května 1972 v Augustě. Upozornil na sebe rolemi v seriálech Živí mrtví a General Hospital. Namluvil několik postav v různých animovaných seriálech a hrách. Od roku 2010 je podruhé ženatý.

Aaron (Ross Marquad)

Schopný a vynalézavý průzkumník z Alexandrie stál na Rickově straně od první chvíle, kdy se potkali. Ví, proč je nutné bojovat s Neganem a porazit Spasitele. Uvědomuje si, co je v sázce.

Ross Marquad

Americký herec se narodil 22. srpna 1981 v Coloradu. Zahrál si v seriálu Živí mrtví a objevil se ve filmu Avengers: Infinity War. Je proslulý tím, že umí věrně napodobit mnoho známých osobností.

otec Gabriel Stokes (Seth Gilliam)

Křesťanský kněz s několika hříchy na krku ušel od prvního setkání s Rickem dlouhou cestu. Našel odvahu, a přestože se teprve učí rozdávat rány, je odhodlaný nenastavovat druhou tvář.

Seth Gilliam

Americký herec se narodil 5. listopadu 1968 v New Yorku. Zahrál si v seriálech Živí mrtví, The Wire – Špína Baltimoru, Vlčí mládě a Oz. Vystudoval State University of New York at Purchase.

Dwight (Austin Amelio)

Jeden z Neganových zástupců má pohnutou minulost. Šéf ho připravil o manželku a znetvořil mu tvář. Touží se pomstít, a proto se tajně přidává na Rickovu stranu – přestože by ho někteří z jeho nových spojenců nejraději viděli po smrti.

Austin Amelio

Americký herec se narodil 27. dubna 1988 v texaském městě Austin, podle kterého je pojmenovaný. Zahrál si v seriálu Živí mrtví. Dříve byl vášnivým jezdcem na skateboardu.

Simon (Steven Ogg)

Další z Neganových zástupců je navenek sympatický dobrák. Ale pod přívětivou slupkou skrývá krutou povahu. Je nevypočitatelný, dokonce i co se Negana týče.

Steven Ogg

Kanadský herec se narodil v Calgary. Zahrál si v seriálech Živí mrtví, Volejte Saulovi, Zákon a pořádek, Lovci zločinců, Westworld, Broad City nebo ve videohře Grand Theft Auto V. Původně se chtěl zaměřit na sportovní kariéru, ale kvůli zranění mu to nevyšlo.

Enid (Katelyn Nacon)

Dospívající dívka, která se sblížila s Carlem, je zvyklá poradit si za všech okolností. Následovala Maggie do Hilltopu, aby jí pomáhala nejlépe, jak může.

Katelyn Nacon

Americká herečka a muzikantka se narodila 11. června 1999 v Atlantě v Georgii. Zahrála si v seriálu Živí mrtví. V roce 2015 jí vyšlo první hudební EP s názvem Love in May.

Jadis (Pollyanna McIntosh)

Zvláštní a tajuplná vůdkyně skupiny, která přežívá mezi odpadky na obrovském smetišti, má nevypočitatelnou povahu. Přežívá, jak se dá, a přikloní se na tu stranu, která má zrovna navrch.

Pollyanna McIntosh

Skotská herečka, scenáristka a režisérka se narodila 15. března 1979 v Edinburghu. Zahrála si v seriálech Živí mrtví a Hap & Leonard. Herectví se věnuje od 16 let. Kromě toho se zaměřila také na módní návrhářství. Je rozvedená.

Premiérová 8. série Živých mrtvých začíná na Prima COOL v neděli 23. září ve 23.45.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný