21. března 2022 00:02

4 věci, které potřebujete vědět o 10. sérii Živých mrtvých

Mladí a nemrtví jsou zpět. Co vás čeká v dalších epizodách Živých mrtvých?

V úterý večer na COOL dorazí premiérová 10. série Živých mrtvých. I tentokrát mají přeživší v čele s Darylem, Marge, Carol i Neganem spoustu ran na rozdávání. Na spadnutí je válka navíc s novou hrozbou, sesumírovali jsme proto čtyři důvody, proč by vám jubilejní série neměla uniknout...

04) Noví nepřátelé

Výchozí bod 10. série leží několik měsíců po bouřlivém zasněženém finále 9. série. Spíše než živly či chodci budou ale tentokrát strašit noví oponenti zvaní Šeptači alias Whisperers. Parta lidských přeživších, která se maskuje za chodce a má blíže ke zvířatům nežli lidem, se sice ukrývá za hranicemi území Hilltomu a Alexandrie, ale nemá tomu tak zůstat napořád...

Když naši hrdinové musejí zabrousit do území Šeptačů, aby zamezili lesnímu požáru, začnou se objevovat indicie, že je válka se Šeptači nevyhnutelná. Na rozdíl od předešlých sérií, kterým dominovali víceméně běžní lidé, jsou Šeptači daleko tajemnější sebranka – před jakoukoliv šancí na vítězství tak bude třeba prolomit auru jejich tajemna a zjistit více o nich, i o jejich vůdkyni známé jen jako Alfa.

03) Staré tváře

Vrací se samozřejmě i skoro všichni staří přeživší dominující Živým mrtvím od počátku – tedy krom těch, kteří do 10. série nepřežili. Hlavní role třímají Daryl a Carol (dají se dohromady?), ve významnější roli se vrátí také Maggie. Stále významnější roli bude nově mít i Negan – někdejší vůdce Spasitelů sice osciluje mezi záporákem a klaďasem, jeho význam ale rozhodně má dále narůstat.

Kdo se naopak nevrátí, je sám Rick! 10. série je tak zcela první, která se musí obejít bez matadora, který byl s Živými mrtvými od jejich počátku. Rick však přímo nezahynul, takže jeho potenciální návrat bude stále viset ve vzduchu. Krom něj bude 10. série také poslední, v níž se objeví jako hlavní postava Michonne.

02) Oceňované vedení

Po deseti sériích by nemlich každému seriálu hrozila jistá vyčpělost – a Živí mrtví by nebyli výjimkou. Již v 9. sérii ale s příchodem showrunnerky Angely Kang získali druhý (třetí? čtvrtý?) dech, což se podepsalo i na skutečnosti, že 10. série získala celou plejádu nominací na ceny.

Nešlo jen o potěchu pro kritiky. Také fanoušci si typicky šmakují nad obnovenou dramatičností 9. a 10. série, které dokázaly naservírovat zase trochu jiný pohled na svět po zombie apokalypse. Dílem dojmu pomáhá skutečnost, že scenáristi nově rádi a často přeskakují hluchá místa v ději posunem klidně o několik měsíců – a dílem výsledku pomohli i Šeptači.

01) Jiná válka na obzoru

Hlavní hvězdou 10. série jsou totiž ve skutečnosti právě noví nepřátelé. Přístup k nim bude do značné míry odlišný od toho, čeho jsme byli v seriálu svědky doposud. A uvážíme-li, že již nyní běží za mořem i 11. série, je zjevné, že bude tahle kolosální sága ještě nějaký čas pokračovat.

Premiérová 10. série Živých mrtvých začíná na Prima COOL 22. října ve 22:30 a poběží v podobném čase vždy od pondělí do středy.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný